Svědění kůže je nepříjemný projev vznikající podrážděním nervových zakončení. Může mít řadu příčin. Na které nemoci nás dokáže upozornit a jak se proti němu účinně bránit?

Pouze se škrábat určitě není vhodné. Tím si způsobíme prakticky bolest, kterou krátkodobě přehlušíme původní problém. Je tedy potřeba najít příčinu, tu odstranit a než se nám to povede, naučit se od svědění si ulevit.

  • Svědění kůže může mít řadu příčin.
  • Pomůže dezinfekce a ochlazení postiženého místa, zvláčnění kůže, případně užívání antihistaminik.

Co může být příčinou svědění kůže

Příčiny svědění mohou být banální, ale i závažnější. K těm běžným patří například poštípání hmyzem, alergická reakce (pyly, prach, jídlo) nebo kožní choroby (atopický ekzém). Svědění může být spojeno i s plísňovými onemocněními.

Nepříjemné svědění může upozornit i na jiné zdravotní potíže, jako jsou nemoci ledvin, štítné žlázy nebo diabetes. Svůj podíl sehrávají v tomto případě i hormonální výkyvy. Svěděním kůže mohou trpět i ženy v průběhu těhotenství.

Nejsou-li na kůži patrny žádné známky podráždění, lze při hledání spouštěče uvažovat i nedostatek vitamínů (A, C a E). Stejný projev vyvolá pobyt ve znečištěném prostředí či stres.

Co pomáhá na svědění kůže

Jak už bylo řečeno, ačkoli se nabízí jako nejsnazší řešení se škrábat, není to vhodné. Mohli byste si zanést do postiženého místa infekci. Abyste se nemohli škrábat, zkraťte si nehty, případně si navlékněte rukavice, které zamezí mimovolnému škrábání v noci.

V případě, že vás poštípal hmyz nebo jste se poranili, je na místě postižené místo nejprve dezinfikovat. Svědění různého původu účinněji než škrábání řeší ochlazení. Použít můžete například mokrý kapesník či jinou čistou látku. Kůži chlaďte dle potřeby.

Pokožku je také nutné dostatečně hydratovat. Vyberte si kvalitní krém, který nebude parfémovaný. Vhodné jsou pro zklidnění též oleje.

Pomohou vám stejně tak léky, přímo na tento problém jsou určena antihistaminika. V případě, že za problematický stav kůže může nedostatek vitamínů, je zapotřebí jej kompenzovat. K tomu lze doporučit kromě optimálního složení jídelníčku i multivitamínové doplňky stravy.

Další články