Jak se nejrychleji zbavit ztráty hlasu?

Ztráta hlasu dokáže pořádně překvapit a také zkomplikovat každodenní život. Co ztrátu hlasu způsobuje? Jak se jí co nejrychleji zbavit? Lze ztrátě hlasu pro příště vůbec nějak předejít?

  • Ztrátu hlasu způsobuje zánět v oblasti hlasivek a hrtanu. Ten je způsobený například nachladnutím nebo nepřiměřeným namáháním hlasivek.
  • Ztrátu hlasu lze vyléčit v lékárně volně dostupnými léky a bylinkami, které umí ředit hlen.
  • Zásadní je ztrátě hlasu předejít. K prevenci ztráty hlasu patří klidový režim, udržení krku v teple a zvlhčení vzduchu.

Co způsobuje ztrátu hlasu?

Ztráta hlasu nepřichází bez příčiny. Ztráta hlasu může být projevem zánětu hlasivek a hrtanu. Způsobit ji může celodenní mluvení nebo krátkodobé, ale intenzivní namáhání hlasivek. Dobrým příkladem pro to je například hlasité fandění na hokeji. Ztráta hlasu může přijít po tom, co nachladnete i poté, co se naplno vystavíte klimatizaci. Ztráta hlasu může být i důsledkem kouření nebo důsledkem působení jiné dráždivé látky (například chemikálie).

Jak vyléčit ztrátu hlasu?

Aby se vám hlas zase rychle vrátil, je potřeba dopřát namoženým hlasivkám teplo a odpočinek. Při namožených hlasivkách se snažte mluvit co nejméně. Vyvarujte se i šeptání, které je pro hlasivky stejně zatěžující. Pokud je to možné, zrušte všechny schůzky a krk zabalte do teplé šály.

Kromě doporučení, které jsme zmínili výše, si můžete skočit do lékárny pro volně prodejné léky, které mají schopnost ředit hlen. Při ztrátě hlasu se hlen usazuje na hlasivkách, které trápí zánět, a proto je potřeba jej vykašlat. Pomoct si můžete i léčivými bylinami s obsahem slizovitých látek. Mezi ně patří například květ divizny velkokvěté, podběl lékařský a jitrocel. Doporučeno je také inhalovat a kloktat Vincentku.

Jak předcházet ztrátě hlasu?

Překvapilo vás, jak vás nečekaná ztráta hlasu vyřadila z běžného fungování? Ať už vám ztráta hlasu zkomplikovala život více, nebo méně, pro příště se zaměřte raději na prevenci.

– Vyhněte se klimatizovaným místnostem i klimatizaci v autě.

– Při delším mluvení často pijte vlažnou vodu.

– Zvlhčete vzduch v místnosti.

– Udržujte váš krk v teple.

Další články