Těhotenství patří ke zlomovým momentům v životě každé ženy. Dvě čárky na těhotenském testu bývají mnohými ženami toužebně a dlouho očekávané.

Jak vlastně spolehlivě poznat, že jste těhotná? Dá se radostná událost odhalit ještě předtím, než vám ji potvrdí těhotenský test nebo vynechaná menstruace? A proč ani v takovém případě ještě není stoprocentně „vyhráno“?

  • Těhotenství lze poznat cca ve 4. týdnu.
  • Upozornit vás na něj může vynechaná menstruace či pozitivní test, potvrdí ho však až gynekolog.

První týdny těhotenství aneb co se děje s vaším tělem

Běžně lékaři počítají těhotenství od 1. dne poslední menstruace. Tedy v době, kdy k reálnému oplození vajíčka ještě nedošlo a těhotná prakticky nejste. Ve 2. týdnu těhotenství teprve nastává ovulace. Až 3. týden těhotenství lze tak označit za skutečné těhotenství.

Do této doby také žádným způsobem nemůžete svůj požehnaný stav odhalit. Pokud na sobě pozorujete výkyvy nálad, bolest hlavy či pocity „nafouknutí“, jde stále ještě o projevy doprovázející menstruaci.

Jak můžete poznat těhotenství ještě před vynecháním menstruace

Vynechání menstruace může být pro ženu první signál, že její tělo zažívá příslovečný „jiný“ stav. A to zejména tehdy, když početí potomka nepatří mezi momentální středobody vašeho žití.

Doprovázat absenci krvácení mohou změny nálad, vyšší únava, změny chutí, častější močení, nesnášenlivost pachů či vůní, které jste dříve tolerovala, vyšší citlivost prsou, vaginální výtok, ale již i příslovečné těhotenské nevolnosti.

V případě, že potomka plánujete, zřejmě budete v pokušení si udělat těhotenský test téměř ihned. Nemá to však podle odborníků praktický smysl dříve než 15 dnů poté, co dojde k oplození vajíčka. Do té doby byste se bez ohledu na skutečnost dočkala negativního těhotenského testu.

Pokud naopak v krvi již dostatek HCG hormonu na to, aby byl na testu zjevný pozitivní výsledek, patrně budete již ve 4. týdnu těhotenství.

Těhotenství potvrdí jedině gynekolog

Status „těhotná“ vám posvětí jen a pouze gynekolog, k němuž přijdete na první prohlídku. Chodí se na ni v 8. až 10. týdnu. Lékař může provést ultrazvukové vyšetření, případně krevní test. Dříve než kolem 7. týdne lékař není schopen vidět srdeční činnost, časnější návštěva proto není nutná.

Dojít může navíc i k tzv. biochemickému těhotenství. V tomto mezidobí, kdy se žena domnívá, že je na základě testu těhotná, může dojít ke spontánnímu potratu. Lékař tak již těhotenství na ultrazvuku není s to zaznamenat a potvrdit jej. Statistiky uvádějí, že na biochemické těhotenství připadá cca 50 až 75 % veškerých potratů.

Další články