Opary jsou velmi nepříjemným onemocněním. Jejich výskyt je však častý. Pouhé odhady, neboť přesnější statistická data k dispozici bohužel nemáme, mluví o tom, že oparem trpí celosvětově cca 86 milionů lidí.

Šance, že jste mezi nimi i vy, je proto poměrně vysoká. Kdo opar prodělal, ví, jak ho spolehlivě poznat. Co ale charakteristické puchýřky způsobuje? A můžete se proti propuknutí infekce nějak bránit?

  • Opar je onemocnění virového původu.
  • Způsobují ho viry ze skupiny Virus herpes simplex a Varicella zoster virus.

Co způsobuje opar

Jinak se oparům také říká herpes, a to proto, že jsou způsobeny herpetickými viry. Herpes simplex neboli jednoduchý opar je vyvolán skupinou Virus herpes simplex.

Má dva poddruhy, které se označují jako HSV-1 a HSV-2. Projevit se může buď jako puchýřek na rtu, toto onemocnění spouští právě HSV-1. Případně v oblasti genitálií. Pak se u vás projevil následek působení poddruhu HSV-2.

Samostatnou kapitolu představuje Varicella zoster virus, který vyvolává onemocnění herpes zoster. V češtině je též známé pod označením pásový opar. Stejný virus stojí za vznikem planých neštovic.

Proč trpíme na opary

Opar je onemocnění obvykle bolestivé, avšak s mírným průběhem. Nepříjemné je hlavně to, že má sklon se objevovat opakovaně.

Dostupné statistiky Světové zdravotnické organizace uvádějí, že nejběžnější formou HSV-1 jsou infikovány dokonce dvě třetiny lidí mladších 50 let. Virus však vesměs zůstává v latentní podobě a neprojevuje se nijak.

Většina lidí se jím nakazí už v dětství. Pokud se však jednou virus do organismu dostane, už se ho nikdy nezbavíme. Zůstává v tzv. nervových gangliích.

Kdy může opar propuknout a jak se bránit

V případě, že je organismus oslabený, má onemocnění doslova otevřenou cestu k tomu, aby propuklo. Typickými spouštěči tak bývá například stres a únava. Stres je přirozenou součástí našeho života, avšak nesmí být permanentní (chronický stres). Chronický stres se nevyplácí přehlížet a pro naše zdraví je se takového stresu zbavit. Výskyt oparu u žen může také souviset s nástupem menstruace.

Lékaři navíc doporučují vyhnout se kyselým a slaným pokrmům, pakliže se již opar objeví. Tyto potraviny mohou způsobit podráždění. Bolestivé projevy oparu bychom si tak mohli ještě zhoršit.

Další články