Zdraví a krása

Co pomáhá na brnění rukou

Co pomáhá na brnění rukou

Brnění končetin může být velmi nepříjemný problém, který se projevuje různě. Pacienti jej popisují nejen jako brnění či mravenčení končetin, ale i coby bolest nebo snížení citlivosti.

Příčin může být řada a některé z nich jsou velmi závažné. Proto tento problém nepodceňujte a adekvátně ho řešte u svého lékaře. Proč k němu dochází nejčastěji a jak se ho nejlépe zbavit?

  • Brnění rukou může mít různé příčiny.
  • Řešení je vždy potřeba konzultovat s lékařem, může jít i o symptom vážných onemocnění (roztroušená skleróza).

Nejčastější příčiny brnění rukou

Lidská ruka je poměrně složitým mechanismem, který se skládá z 27 kostí, 55 svalů, 30 kloubů a 100 nervových svazků. Pokud se nervové struktury utlačí, což je vůbec nejčastější problém, projeví se to typickou bolestí.

Pakliže vás brní končetiny v noci, zpravidla je hledání příčiny jednoduché. Ruce jste si mohli pouze přeležet. Důvěrně znají brnění končetin dále i ti, kteří často pracují u počítače. Trpí opět útlakem nervů, což je stav známý pod názvem syndrom karpálního tunelu. Postihnout vás tento problém může i tehdy, potýkáte-li se s potížemi s páteří (vyhřezlá ploténka apod.).

K méně závažným původcům brnění ruky patří i nedostatek hořčíku a vitamínů, zejména těch ze skupiny B. Viníkem potíží může být i nadměrná konzumace alkoholu, případně zvýšená úzkostlivost. Brnění může vyvolat i hormonální nerovnováha způsobená narušenou funkcí štítné žlázy. V některých případech zdánlivě nenápadný projev upozorňuje na diabetes.

K nejvážnějším stavům předznamenaným brněním končetin patří selhání ledvin, mrtvice nebo dokonce nádorová onemocnění či roztroušená skleróza.

Co pomáhá na brnění rukou

Zejména pokud přetrvávají potíže dlouhodobě nebo zjevnou příčinu na pohled nemají, měli byste svůj stav konzultovat s lékařem.

Pomoci vám v první fázi může doplňování vitamínů, případně studené obklady. Pacientům se doporučuje více odpočívat, vhodná může však být pro postiženého i rehabilitace. Řešit lze situaci i aplikováním léků ulevujících od bolesti, případně chirurgickým zákrokem.

Dále je však potřeba postupovat podle příčiny konkrétního onemocnění, proto je součinnost odborníka nutná. S návštěvou jeho ordinace neotálejte. V krajním případě byste mohli riskovat i trvalé problémy s hybností ruky, případně rozvoj závažných chorob.