Dětské roupy – odborně nazývané enterobióza je parazitární onemocnění, které se nejčastěji objevuje u dětí předškolního a školního věku. Dětské roupy potřebují pečlivou léčbu. Čím lze dětské roupy vyléčit a jak jim zdárně předcházet?

  • Dětské roupy jsou parazitární onemocnění, které postihuje především děti předškolního a školního věku.
  • Projevuje se hlavně svěděním v oblasti řitního otvoru, kde samička larvy naklade svá vajíčka. Dětské roupy vyúsťují v poruchy spánku, fyzické a psychické nepohodlí.
  • Nejdůležitější ze všeho je prevence, která je založena na dostatečné hygieně a omezení kontaktu s nemocným.
  • Nevyhnutelná je léčba antiparazitiky, které vám předepíše lékař.
  • Existují i další rady, které pomáhají při tomto onemocnění, například omezená konzumace rafinovaného cukru.

Co jsou dětské roupy?

Abychom mohli správně odpovědět na otázku, co pomáhá na dětské roupy, je potřeba v první řadě vysvětlit, co jsou dětské roupy zač. Dětské roupy jsou lidovým označením pro enterobiózu. Jedná se o parazitární infekci, kterou vyvolává červ enterobius vermicularis – roup dětský.

U nemocných osob tento červ parazituje na konci tenkého a na začátku tlustého střeva. Oplodněné samičky červa pak kladou svá vajíčka kolem řitního otvoru, což se projevuje hlavně jeho nepříjemným svěděním.

Co hrozí dítěti, které chytlo dětské roupy?

Dětské roupy se projevují hlavně svěděním v oblasti řitního otvoru, které dokáže být velmi nepříjemné. To způsobuje neklidný spánek. V okolí řitního otvoru mohou v důsledku škrábání vznikat povrchové záněty. Nepříjemné svědění a nedostatek spánku může vést i psychickým problémům dítěte. Dětské roupy mohou být provázeny horečkou a bolestí hlavy.

Co dělat, aby vaše dítě dětské roupy nedostalo?

Nejdůležitější je prevence. Nemoc se přenáší přímým kontaktem s postiženým, často je zavedena do střev špinavýma rukama, které přišly do kontaktu s řitním otvorem (kvůli škrábání). Je proto doporučeno pravidelné mytí rukou po toaletě a před každým jídlem.

Co pomáhá na dětské roupy

Jedinou možností, jak se dětských roupů zbavit, je návštěva lékaře, který předepíše antiparazitika. Tato léčba je předepsána nejen tomu, kdo roupy trpí, nýbrž zpravidla i celé rodině, aby se podchytil případný přenos.

Nemocný se s dětskými roupy léčí doma. Je doporučeno nemocné dítě oddělit od zdravých, vymezit hygienické pomůcky a často měnit povlečení. Použité povlečení, ručníky a pyžama perte minimálně na teplotu 60 °C a prádlo pro jistotu ještě vyžehlete nebo dejte do sušičky.

Další doporučení, která vám pomohou s bojem s dětskými roupy

Jako prevence proti dětským roupům je doporučeno omezit rafinovaný cukr, zařadit do jídelníčku česnek, mrkev, kyselé zelí a pelyněk. Od nepříjemného svrbění v oblastní konečníku může pomoct koupel se stolní solí a používání zinkové masti.

Další články