Zdraví a krása

V čem je přírodní kosmetika unikátní a jak Vám může pomoci?

V čem je přírodní kosmetika unikátní a jak Vám může pomoci?

Na složení potravin si dáváme při jejich nákupu již pozor, na éčka a veškerá aditiva už máme celkem dobrý čich. Pokud si ničím nejsme jistí, najdeme si potřebné informace na internetu a podle toho si potraviny nakoupíme. Přistupujete stejným způsobem i při výběru kosmetiky, kterou si každý den nanášíte na svoje tělo? Jestli ne, měli byste se tomuto problému začít více věnovat. Složení kosmetiky může být totiž pro laika velkou neznámou. Je to logické, protože v kosmetickém průmyslu se používá o zhruba 250 přidaných látek více, než je tomu právě v potravinářství.

Kterým složkám je lepší se vyhnout?

První složkou, které bychom se měli vyhnout obloukem jsou určitě parabeny. Parabeny patří mezi syntetické látky, které se do kosmetiky přidávají kvůli své antimikrobiální vlastnosti a fungují jako konzervant. Najdeme je ve složení pod různými názvy, např. propylparaben, ethylparaben nebo methylparaben a mnoho dalších. Pokud výrobek složený z těchto složek použijeme jednou, nic hrozného se nestane. Problém nastává tehdy, kdy je používán z dlouhodobého hlediska. Ovlivňují naši hormonální rovnováhu, takže mohou mít podíl na sníženou tvorbu spermií, plodnost atd. Podílet se také mohou na vzniku alergických reakcí či podráždění kůže.

Další syntetickou látkou jsou silikony, přesněji řečeno polymery na bázi silikonu. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat v produktech na vlasy jako jsou šampony, gely, tužidla atd. Opět problém nastává při dlouhodobém užívání, jelikož je naše tělo nedokáže odbourat. Silikony vlasy velmi rychle zjemní, zbaví mastnoty a dodají jim lesk. Vlasové vlákno obalí voděodolným filmem, který vlákno časem ničí, ucpe póry a vysuší pokožku. Poznáme je především díky koncovce -conol, -cone nebo -silofane. Konkrétně je to např. Dimethicone či Dimethiconol.

Ve vlasových produktech se můžeme také setkat s chemickými látkami zvané tenzidy. Tenzidy najdeme především v barvách na vlasy nebo produktech pro osobní či dentální hygienu. Používají se hlavně jako pěnidlo či změkčovadlo. Tenzidy jsou škodlivé hlavně pro oči, kdy může dojít k jejich podráždění a také nepříznivě ovlivňují naše dýchací cesty a ústrojí.

Mezi úplně nejhorší chemii, kterou můžeme v kosmetice najít řadíme tzv. formaldehyd a jeho deriváty. Fromaldehyd má prokazatelné karcinogenní účinky, způsobuje alergické reakce a dráždí sliznici. Velmi často se s ním můžeme setkat hlavně v lacích na nehty. Pokud si rádi lakujete nehty, sáhněte raději po laku z přírodních složek, fungují stejně dobře a žádné nežádoucí zdravotní účinky Vám nehrozí.

Ve výčtu škodlivých látek bychom mohli psát na několik desítek stran. Ačkoliv to může ze začátku vypadat složitě a pro začátečníky spoustu nových informací, nebojte. Pokud se alespoň ze začátku budeme vyhýbat výše zmíněným a volit přírodní kosmetikou před tou konvenční, je to první krok ke zdravějšímu životu. 

Přírodní kosmetika je krok vpřed

O dlouhodobém užívání konvenční kosmetiky toho stále moc nevíme. Nikdo totiž přesně a dlouhodobě netestoval kombinaci všech různých syntetických látek tak, abychom věděli, jaký mají vliv na naše zdraví. Tyto informace neví dokonce ani lékaři nebo chemici. V tomto případě nemůžeme ani tolik věřit legislativě, jelikož ta je v této oblasti také opatrná a postupuje velmi obezřetně. Proces je většinou takový, že u potenciální látky se snižuje nejprve množství a pokud nastává problém a ukazuje se, že je potencionálně nebezpečná, zakazuje se úplně. Výrobce tedy může používat syntetické látky v malém množství, aniž by porušoval legislativu.

Nebojte, existuje i řešení, díky kterému můžeme používat kosmetiku a nebát se o své zdraví. Tím je samozřejmě přírodní kosmetika. Ukázkou skutečné přírodní kosmetiky je značka Semante by Naturalis. S touto kosmetikou zkrátka nešlápnete vedle. Díky svému unikátnímu složení a řadě certifikátů (CPK, BIO a řada dalších) si můžete být zcela jistí, že kosmetika je nezávadná a zcela vhodná pro citlivou pokožku i alergiky.

V sortimentu Semante by Naturalis najdete přírodní pleťové i tělové krémy, které vyživí vaši pokožku a zanechají příjemný filtr. Díky svému složení se velmi rychle vstřebává a nezanechává žádnou přebytečnou mastnotu. Ing. Martin Sedláček, který značku kosmetiky Semante by Naturalis založil, používá při výrobě pouze přírodní suroviny jako jsou rostlinné oleje, silice, bambucké máslo a extrakty z bylinek. V sortimentu najdete také mnoho produktů určených pro tu nejjemnější dětskou pokožku jako je např. zklidňující dětská mast s rakytníkem, nebo masážní olej na bříško.