OstatníZdraví a krása

Běh začíná výběrem kvalitního vybavení

Běh začíná výběrem kvalitního vybavení

Běh se stal obrovským fenoménem, o který zájem neklesl ani ve chvíli, kdy se svět začal po koronavirové pandemii vracet znovu do normálu. Přece jen se jedná o sportovní aktivitu, kterou může vykonávat kdokoliv prakticky kdykoliv a bezplatně. Jediná investice je počáteční, a to do kvalitního sportovního vybavení, bez kterého bude i metr příliš dlouhý. Pamatujte, plandající tepláky a rozevlátá mikina nejsou ti nejlepší parťáci, kteří vás v běhu budou podporovat.

Co všechno potřebujete k běhu?

Ideální oblečení je takové, které se plně přizpůsobí vašemu pohybu. Jinými slovy pokud najdete funkční prádlo, které hezky obepne vaši postavu, vyhráli jste. Funkčnost materiálu, ze kterého je oblečení vyrobeno, je klíčové, protože jen tak bude zajištěna dostatečná prodyšnost a dokonalé odvádění potu. 

Z funkčního materiálu vybíráme jak kraťasy nebo legíny, tak samozřejmě tílka, trička, sportovní podprsenky (na které by ženy neměly v žádném případě zapomínat), dále pánské tričko s dlouhým rukávem a samozřejmě mikinu. I když se bude jednat o vícero tenčích vrstev, je to tak v pořádku. U běhání totiž platí, že se oblékáme (či vrstvíme) jako cibule. Pokud nám bude příliš horko, svlékáme pouze jednu vrstvu. 

Na běžecké ponožky nezapomínáme

Jak již z povinné výbavy na běh vyplývá, spodní prádlo je klíčové a bez něj není možné běhat. Respektive je to možné, ale sport je daleko méně záživný, obtížnější, navíc s klasickými bavlněnými kousky oblečení spíše prochladneme, protože se pot neodvede a větřík nás snáze ofoukne. 

Zatímco dámy by neměly zapomínat na opravdu spolehlivou, pevnou sportovní podprsenku, která minimalizuje otřesení prsou a možné zdravotní problémy s tím související, pánové zase nesmí zapomínat na kvalitní běžecké ponožky. I ty by měly být ideálně z funkčního či podobného materiálu, který pot hezky odvádí, nikde netlačí ani neškrábou. Vhodné jsou silnější vlákna na patě nebo špičce, díky čemuž nesklouzávají z nohy. A pokud budou mít antibakteriální úpravu, je to pomyslná trefa do černého. 

Jak poznat kvalitní oblečení?

Díky zvyšujícímu se zájmu o běh jako takový vzrostl také zájem o sportovní oblečení. Což je logické. Vášniví běžci si však musí uvědomit, že ne všechno běžecké oblečení prezentující se na trhu jako kvalitní, také kvalitním je. 

Jednotlivé kousky oblečení je dobré vybírat s rozvahou a ideálně prověřovat jejich materiál. Sledujte, co je uvedené na štítku, nikoliv na ceduli u dané kategorie zboží v obchodě. Menší riziko toho, že byste zakoupili kousek, který by byl méně kvalitní, se pojí s koupí oblečení od známých značek. Jestliže máte ve světě sportovních značek svého favorita, vyberte si z její nabídky. Případně se nebojte zkontrolovat certifikaci na internetu, kterou se hlavně světoznámé značky chlubí. 

Ve spojitosti s koupí kvalitního sportovního vybavení se také pojí jedna věc, a sice vyšší cena. Platí zde rovnice, že cena je na úkor kvality. Pokud chcete skutečně kvalitní kousky, holt počítejte s tím, že si ponožky nebo tričko za stovku nekoupíte.

O oblečení rozhoduje počasí

I když se, po podtržení a sečtení všeho, jeví běh stále jako poměrně levný sport, je zapotřebí mít slušnou zásobu sportovního oblečení. Zejména pokud chcete běhat i jindy než v jednom ročním období a za jednoho konkrétního počasí. Potřebovat se budou konkrétně tři tipy oblečení, a to na jaro a podzim, na léto a také na zimu. 

Pamatujte na to, že při běhu se prakticky vždycky rozehřejete čili oblékat si příliš mnoho vrstev je spíše na škodu. Na druhou stranu raději mějte oblečeno víc věcí, které můžete vrstvu po vrstvě svlékat, než abyste promrzli a prochladli.

Foto: Unsplash.com