Antibiotika – co se nesmí při jejich užívání

Antibiotika jsou prostředky, které se používají při léčbě některých infekčních onemocnění. Nejčastěji to jsou ty vyvolané bakteriemi. Tato léčiva však mohou pomoci, pakliže jsou spouštěčem onemocnění parazitické houby (například kvasinky) a prvoci (mimo jiné i améby).

Při léčbě byste měli dodržovat některá základní pravidla nutná k tomu, aby medikamenty mohly zdárně účinkovat a abyste si při jejich braní spíše neublížili. Která to jsou?

Antibiotika se nekombinují s alkoholem, kyselými potravinami a mléčnými výrobky.

Užívat antibiotika je nutné podle instrukcí lékaře, a to včetně dodržení doby léčby.

Antibiotika a kombinování s alkoholem

Důvodem, proč vám lékař zakáže kombinování alkoholu a antibiotik, je skutečnost, že játra jsou užíváním léčiv zatížena. Není pak příliš radno je ještě „nutit“, aby se snažila odbourávat z organismu alkohol. Některá antibiotika mohou zároveň odbourávání alkoholu zpomalit. Navíc byste mohli v opojení na braní léku jednoduše zapomenout.

Na druhou stranu vám zřejmě nijak dramaticky neublíží sklenička vína nebo piva. Zásadně je však nutné vynechat tvrdý alkohol.

Co se nesmí jíst při užívání antibiotik

U některých antibiotik není vhodné konzumovat mléko a mléčné výrobky. Stejně tak je nevhodné společně s antibiotiky jíst kyselé potraviny. Na druhou stranu kysané zelí v přiměřeném množství může vašemu zažívacímu traktu jen prospět.

Lékaři byste také měli sdělit, že užíváte ještě jiné léky. Typickým příkladem léčiv, která mohou v těle vyvolat nežádoucí reakci při kombinování společně s antibiotiky, jsou například medikamenty na snižování cholesterolu.

Jak antibiotika užívat

Při užívání antibiotik je vhodné dodržovat doporučení lékaře, případně se ujistit o správném užívání v lékárně. Některá antibiotika je vhodná užívat spíše nalačno, jiná lékaři doporučují užít souběžně s jídlem a jiná až po něm.

Antibiotika bychom bez vědomí našeho lékaře neměli vysazovat. Zlepšení symptomů neznamená, že jste automaticky vyléčeni. Nechte proto raději jen a pouze svého lékaře rozhodnout o tom, jak dlouhou dobu se máte léčit.

Některá antibiotika mají dále tzv. fotosenzitivní potenciál. To znamená, že bychom s nimi neměli chodit na slunce, neboť se na kůži může vyskytnout nepříjemná reakce připomínající spálení. Upozorní vás na to příbalový letáček, případně vám to sdělí opět váš lékař nebo lékárník.