Zábava

Tabulka míchání barev – zjistěte, jak namíchat různé odstíny

Tabulka míchání barev – zjistěte, jak namíchat různé odstíny

Teorie barev je velmi zajímavým odvětvím. Využijete ji při mnoha příležitostech. Všichni začínající umělci by se předtím, než se rozhodnou přenést svou fantazii na plátno, měli alespoň chvíli zabývat mícháním barev.

Hodit se ale tyto znalosti budou i v okamžiku, kdy se chystáte vylepšit svoje bydlení a budete barvy nanášet na zeď. Můžete sice vyrazit do obchodu pro konkrétní odstín „na míru“, ale namíchané barvy jsou poměrně drahé. Pokud se do toho pustíte sami, mnohdy i výrazně ušetříte.

  • Barvy se dělí na primární, sekundární a terciální.
  • U barev patří k nejdůležitějším vlastnostem jas, sytost a odstín

Primární a sekundární barvy

Barvy se rozdělují na tzv. základní neboli primární, sekundární a terciální. Vztahy mezi jednotlivými barvami pak jsou dobře patrné v uspořádání do tzv. barevného kruhu.

Jak fungují souvztažnosti mezi jednotlivými odstíny v tomto modelu? Nejprve je nutné si ujasnit, co se rozumí jednotlivými skupinami barev. Pojmem základní barvy označujeme žlutou, červenou a modrou. Prakticky lze říci, že z pouhých těchto tří odstínů je možné namíchat všechny ostatní barvy. A naopak, jako primární barvy označujeme ty, které jinak „vyrobit“ nelze.

Smícháním dvou základních barev vznikají tzv. barvy sekundární. Vznikne nám tedy oranžová (z červené a žluté), fialová (z červené a modré) a zelená (z modré a žluté). Terciální barvy dostaneme, pokud smícháme barvu primární a sekundární, případně mísením dvou sekundárních barev.

Jas, sytost a odstín

Základní vlastností barvy, která ji odlišuje od ostatních, je odstín. Dále je nutné rozlišit u jednotlivých barev jas a sytost. Pokud je barva sytá, znamená to, že v ní nenajdeme příměs šedé. Představit si to lze tak, že barva působí více „čistě“. U jasu platí, že čím je vyšší, tím více se barva blíží bílé. Barva může být tedy, zjednodušeně řečeno, světlejší nebo tmavší.

Tzv. achromatické barvy se od sebe liší právě pouze jasem a sytostí, odstín u nich chybí. Jde o černou, bílou a šedou. Tyto achromatické barvy můžeme k ostatním (chromatickým) barvám dále přidávat. Docílíme tím ztmavení nebo zesvětlení výchozího odstínu.

Tabulky a diagramy míchání barev