Večerní dýchánky jsou velmi příjemné, ovšem mohou nám na druhý den pořádně zavařit. Zejména pokud se rozhodneme s partou přátel vyrazit do klubu a ráno máme odjet do práce nebo jinam. Zbytky alkoholu mohou v naší krvi ještě sídlit, a tak se nabízí otázka, za jak dlouho třeba takové víno z krve vyprchá? 

Žena nebo muž?

Při odbourávání alkoholu z krve hraje roli několik faktorů, mezi které patří i pohlaví. Zatímco pánové se pyšní schopností poměrně rychle odbourávat alkohol, ženy si musí nějakou dobu počkat, než se zbytky vína z večerního dýchánku odvalí z krve pryč. 

Mezi další faktory hrající při odbourávání alkoholu z krve roli patří i fyzická hmotnost. Od ní následně závisí i metabolismus člověka. A samozřejmě nesmíme opomenout ani věk. Mladí lidé se s alkoholem vyrovnávají daleko lépe než jedinci starší, kteří navíc velmi často bývají nemocní nebo dříve unavení.

Mohlo by vás také zajímat: Smoothie a jeho vliv na vaše zdraví

Odbourávání alkoholu je individuální záležitost

Ať už jste večer popíjeli např. víno na svatbě, odbourávání alkoholu z krve je ryze individuální záležitost. Existují však například online kalkulačky, které mohou přiblížit alespoň odhad doby, během které se bude alkohol z krve dostávat pryč. Zadávají se do nich osobní parametry, které tak nabídnou výsledek přizpůsobený konkrétnímu jedinci. 

Pokud však nechcete zadávat své údaje do kalkulaček, nabízí se obecné tabulky, jejichž údaje můžete brát v potaz. Pojďme si zmínit alespoň přibližnou informaci, kdy z krve víno vyprchá.

Příklady

Pokud se jedná o muže vážícího okolo 85 kilogramů, víno se bude z jeho krve odbourávat zhruba dvě a půl hodiny, jedná-li se o dvě deci. Litr vína se pak odbourává až dvanáct a půl hodiny. U žen vážící okolo 60 kilogramů je doba delší. Dvě deci vína odbourává zhruba čtyři hodiny, litr pak až dvacet a půl hodiny, ne-li celý jeden den.

Další články