Bydlení a zahrada

Vysoké pH v bazénu

Vysoké pH v bazénu

Osvěžení v bazénu bezesporu patří mezi nejpříjemnější letní zážitky. Pokud má ale být dosaženo očekávaného efektu, je třeba věnovat pozornost i na první pohled takovým maličkostem, jako je hodnota pH. Co si počít, když je příliš vysoká a co to pro majitele bazénu znamená?

Příliš vysoké pH vody v bazénu a jeho důsledky

Odborníci se shodují na tom, že ideální pH vody pro koupání se pohybuje mezi hodnotami 6,8 – 7,4. Když je hodnota vyšší, hovoří se o zásadité vodě. To má za důsledek, že pozbývá dezinfekčních účinků a podobně jako kyselá voda dráždí oči i pokožku. Jestliže pH vody překročí hranici 8, vylučují se soli a vápník, což vede k zakalování vody. Tvoří se vodní kámen, který může poničit technické zařízení bazénu.

Kyselá vodaIdeální pH vody v bazénuZásaditá voda
≤ 6,86,8-7,4≥ 7,4

Jak často měřit pH vody v bazénu?

pH vody by se mělo měřit dvakrát za týden. Pokud si je majitel jistý, že měření je správné, postačí jednou týdně. Horké počasí nebo nečistoty bazénu si žádají každodenní měření. Vysoké pH by mělo vést k reakci v podobě užití bazénové chemie.

Jak postupovat po zjištění vysokého pH vody?

Jaké kroky si žádá zjištěné vysoké pH v bazénu?

  • Je třeba pořídit přípravek na snížení zásadité vody.
  • Tuto bazénovou chemii je nutné aplikovat a následně pravidelně měřit pH v bazénu.
  • Koupání je možné po dosaženi doporučovaných hodnot.

pH vody pomůže snížit hydrogensíran sodný

Oblíbeným prostředkem, který se užívá k snížení pH vody v bazénu je hydrogensíran sodný (granulát). Ten se doporučuje rovněž k čištění ucpaných odpadů. Zakoupit ho lze v různé koncentraci. V souladu s návodem na obalu se zředí a nechá působit. Každá aplikace bazénového přípravku se musí vždy detailně zvážit, jinak může napáchat více škody než užitku. Větší dávky by měly být užívány s většími časovými odstupy, aby nedošlo k předávkování směrem do opačného extrému.