Sliz je hračkou, kterou děti jednoduše milují. A pokud se vám nechce platit za barevnou hmotu v obchodě, existují i četné tipy na výrobu slizu v domácích podmínkách. Jak na to?

Jak si vyrobit domácí sliz

Při domácí výrobě slizu si dokonce vystačíte se surovinami, které máte běžně doma. Poslouží vám totiž obyčejná pěna na holení.

Co budete potřebovat:

  • lepidlo
  • pěnu na holení
  • potravinářské barvivo
  • vhodnou misku
  • šampon/roztok na kontaktní čočky/prací gel
  • lžíce

Co patří do slizu a proč

Recept v základu pracuje s pěnou na holení a obyčejným školním lepidlem, například asi nejznámější značkou Hercules. Co se týče poměru, vychází se přibližně z poloviny balení lepidla a cca čtvrtiny pěny na holení. Čím víc pěny dáte, tím bude váš sliz nadýchanější.

Dál už se recepty se na internetu vyskytují v různých obměnách. Někdo radí přidat roztok na kontaktní čočky, případně tekutý prací gel nebo šampon.

Kromě toho zkušení výrobci slizu zmiňují i radu, že v roztoku na kontaktní čočky, pokud ho budete dávat, by měla být obsažena kyselina boritá a boritan sodná. Roztoku na kontaktní čočky se používá 1,5 až 5 lžic podle množství pěny. V receptech se navíc objevuje i máslo, sliz by s ním měl být nadýchanější.

Volitelné je samozřejmě i barvivo, sliz splní účel i bez něj, ale pro děti ho nejspíš budete chtít přidat. Malým slečnám můžete do domácího slizu nasypat i třpytky.

Jak sliz vyrobit a jak ho uchovat

Samotný postup výroby je snadný, smíchejte lepidlo a pěnu a přidávejte gel, šampon nebo roztok na kontaktní čočky. Rozmíchejte a přidejte barvivo.

Následně míchejte sliz do doby, než získá správnou konzistenci. Tu poznáte podle toho, že se odlepuje od stěn. Pokud se vám během zpracování zdá, že sliz nadměrně lepí, můžete ještě přidat více roztoku na kontaktní čočky.

Hotový sliz je potřeba v době, kdy si s ním děti nebudou hrát, uchovávat v uzavřené nádobě nebo sáčku. Jinak vám vyschne.

Další články