Bydlení a zahrada

Výměna žárovky v troubě Mora

Výměna žárovky v troubě Mora

Výměna žárovky je běžným provozním úkonem v domácnosti. V případě žárovky v troubě je nutné zjistit, jakou žárovku je potřeba koupit a znát správný postup pro výměnu. Jak je to konkrétně u spotřebičů značky Mora?

Bezpečnostní pokyny před výměnou žárovky

Před započetím výměny žárovky se v první řadě nezapomeňte ujistit, že je trouba:

  • vypnutá
  • vychlazená

Zabráníte tím i vážným úrazům způsobeným elektrickým proudem, případně nepříjemným popáleninám.

Jak na výměnu žárovky

Konkrétní postup pro výměnu se může lišit podle modelu vaší trouby. U některých spotřebičů může být nutné použít šroubovák s plochým hrotem k uvolnění skleněné čočky z držáku žárovky.

Například u modelu Mora Mora 2275 je nutné výměnu provádět z prostoru trouby. A to tím způsobem, že se otočením krycím sklem osvětlení proti směru hodinových ručiček toto sklo odmontuje. Tím získáte přístup k žárovce.

Právě odšroubování krytu, který žárovku odděluje od vnitřního prostředí trouby, je pro úspěšnou výměnu žárovky klíčové a budete jej muset provést u všech značek. To ale může být příslovečným kamenem úrazu.

Někteří majitelé sporáků se potýkají i s tím, že kryt lze odmontovat velmi obtížně. Typicky se to děje u spotřebičů starších, svůj vliv mají totiž i zapečené nečistoty. V takovém případě můžete vyzkoušet například použití čističe, který by měl napomoci odolné usazeniny uvolnit.

Někteří uživatelé rovněž doporučují pro tento účel použít mazivo WD-40. A rozhodně se nebojte na troubu uplatnit poněkud hrubší sílu, kryt povolí.

Jakou žárovku použít do trouby

Speciální žárovky určené do trouby vykazují především zvýšenou tepelnou odolnost, a to až do 300 °C Řídit je se dále nutné typem patice. Typicky se v tomto segmentu používají žárovky E14. Ty se vyznačují i menším příkonem 25 W nebo 40 W.

Například běžná LED žárovka se standardní paticí E26 by se vám tak do vaší trouby sice vešla, ovšem extrémní horko uvnitř trouby by pochopitelně nevydržela.

Vždy je nutné si pořídit pouze žárovky, které jsou certifikovány pro váš spotřebič. V krajním případě riskujete užitím žárovky nevhodné i jeho poškození. Pakliže si nejste jisti, přesný typ by měl být popsán v návodu k zařízení.