Finance a peníze

Výměna stravenek za peníze: je v roce 2024 možná?

Výměna stravenek za peníze: je v roce 2024 možná?

Je možná výměna stravenek za peníze? To je otázka, kterou nám do redakce zaslal jeden z pravidelných čtenářů. V následujícím článku se na ni pokusíme odpověď a nabídnout vám všechny důležité informace v souvislosti s tímto tématem.

Oficiální cesta neexistuje

Pokud dostáváte od zaměstnavatele stravenky, oficiální cesta, kterou byste si je mohli proměnit za hotovost neexistuje. Žádné místo ani provozovna vám tuto možnost nemůže nabídnout.

Výměna s vašimi blízkými

Se stravenkami byste rozhodně neměli obchodovat, protože jsou určeny pouze jejich držiteli. Celá řada zaměstnanců se však často domlouvá na výměně s kamarády či rodinou. Pro jedince, kteří utrácí za potraviny velké množství peněz například pro rodinné nákupy totiž většinou nepředstavují stravenky výrazný problém.

Provozovatelé stravenkových služeb však v posledních letech přikročili k využívání tak zvaných stravenkových karet, které jakoukoliv konverzi dělají ještě obtížnější, protože karty jsou přímo určeny pouze pro užití jejich majitelem a peníze z nich není možné dostat žádným způsobem.

Mohlo by vás také zajímat: Mohu vložit peníze do bankomatu jiné banky

Proplacení stravenek ze strany provozovatelů služeb

Nakonec je ještě nutné konstatovat, že výměna stravenek za peníze je samozřejmě možná v případě, že jste provozovatelem služeb, kde přijímáte platby stravenkami. Pak vám společnost jejiž stravenky přijímáte podle předem určených pravidel proplatí jejich hodnotu poníženou o stanovené poplatky. Konkrétní podmínky samozřejmě najdete v podepsané smlouvě, nebo v případě že se společnostmi ještě nespolupracujete, na jejich webových stránkách.

Zdroj: Sodexo.cz