Zvířata a domácí mazlíčci

Vlčák druhy

Vlčák druhy

Vlčák je označení pro psa, který vznikl křížením psa domácího, konkrétně německého ovčáka s vlkem. Důvodem takového křížení, bylo získat psa se vzhledem vlka, kterému by zůstaly vlčí smyly, ale byl by dobře cvičitelný. Existuje několik druhů vlčáků. Nejznámější je Československý vlčák a dále také vlčák Saarloosův. Existují však i méně známé druhy jako je Italský vlčák, Hierranský vlčák či Kunminský vlčák.

Druhy vlčáků

PořadíDruhPopis
1.Československý vlčákje energický a vytrvalý pes, který má rád dlouhé procházky a potřebuje pravidelný a častý pohyb. Je to pes, který svou rodinu vnímá jako smečku a k cizím lidem je ostražitý a nedůvěřivý. K vlastnímu pánovi však nebývale věrný a oddaný. Není vhodný pro začínající chovatele. Vznikl křížením německého ovčáka s karpatským vlkem na popud pohraniční stráže ČSSR a pod taktovkou Karla Hartla.
2.Saarlosův vlčákje nizozemské psí plemeno. Oproti československému vlčákovi je mnohem citlivější a mazlivější. Rád žije ve smečce, ale uznává jen jednu autoritu. Je velmi inteligentní, ale také má svoji hlavu. Je hrdý, nezávislý a hůře cvičitelný. K cizím lidem se chová velmi plaše. Za vznikem tohoto plemena stojí holandský kynolog Leendert Saarloos a jde o křížence německého ovčáka se sibiřským vlkem.
3.Italský vlčák (Lupo italiano)Toto psí plemeno je více podobné německému ovčákovi. Je to silný a velmi odolný pes, vhodný pro práci v nehostinných podmínkách. Tvůrcem tohoto kříženece německého ovčáka a apeninského vlka je Mario Messi a celý projekt křížení nakonec přebrala italská vláda.
4.Hierranský vlčáktoto plemeno pochází z ostrova El Hierro (Kanárské ostrovy)) a jeho genetický původ není znám. Tito pastevečtí psi jsou velmi inteligentní, učenliví a energičtí. Svému pánovi jsou věrní ale cizím lidem nevěří a mohou být vůči jiným psům teritoriální.
5.Kunmingský vlčáktento pes pochází z Číny a pravděpodobně vznikl křížením německého ovčáka s několika druhy vlčáků. Nejčastěji je používán jako služební pes především v armádě. Jsou to skvělý rodinný pes a výborný hlídač. Povahově má mnohem více společného s vlčákem.