Bydlení a zahrada

Vchodové dveře do bytu s kukátkem

Vchodové dveře do bytu s kukátkem

Na rozdíl od běžných interiérových dveří musí dveře vchodové, tedy takové, které oddělují vnitřní prostor obydlí od exteriéru nebo společných prostor objektu, splňovat přísnější požadavky na odolnost, pevnost a také zabezpečení. Vchodové dveře tak mívají zpravidla mnohem robustnější konstrukci, jsou vyrobeny z materiálu, který se vyznačuje dobrou požární odolností, jsou schopny lépe izolovat zvuk i bránit úniku tepla. Standardní vybavení dveří pak zahrnuje kování a také kukátko.

Vlastnosti a příslušenství dveří

Hledáte-li vhodné vchodové dveře, zaměřte se na jejich uživatelské vlastnosti zahrnující především pevnost a odolnost vnější plochy (včetně rázové houževnatosti), celkovou tepelnou a zvukovou izolaci, a také požární odolnost, která specifikuje deklarovanou dobu, během níž zůstávají dveře v případě požáru neporušeny. Příslušenstvím dveřím obvykle bývá vložka a kování, chcete-li mít jistotu, že vás budou opravdu chránit, opatřete si vložku bezpečnostní. Kukátko lze osadit v podstatě do jakýchkoliv dveří, pokud ovšem nechcete porušit jejich vzhled či izolační plochu, můžete zvolit kukátko digitální.

Jak vybrat vchodové dveře

Při výběru vchodových dveří sice hraje určitou roli vzhled, primárně je však nutné se zaměřit na materiál, z něhož jsou vyrobeny. Ten také specifikuje design či další uživatelské vlastnosti. Nejčastěji se setkáváme se následujícími typy materiálů:

MateriálUživatelské vlastnosti
plastplastové dveře se standardně vyznačují nízkou cenou i odolností
dřevoaplikuje se buď masivní deska nebo kompozit (velmi často se uplatňují tzv. voštiny)
sklojedná se o sklo bezpečnostní, matové a s vysokou pevností
kovobvykle se užívá hliníková deska

Uvedené materiály tvoří zpravidla výplň, celková kompozice dveří se skládá z rámu, v němž je osazeno kování, a pláště. Křídlo tak může být vrstvené z několika materiálů, a lze je různě kombinovat (s výjimkou skleněných dveří, pokud není výplň pouze částečná), přičemž jednotlivé vrstvy mohou plnit různé funkce, nejen dekorační, ale také výztužnou či izolační.