Když se malého dítěte ve školce zeptáte, kdo jim pod vánoční stromeček na Štědrý večer nadělí dárečky, všechny vám odpoví jednoznačně to stejné, aniž by tušili, kdo ten Ježíšek vlastně je a proč jim jeden den v roce koupí nové autíčko či nejnovější model “čůrací” panenky. A upřímně, když si vzpomeneme na své dětství, zjistíme, že to vlastně ani žádné dítě moc nezajímá. Jakmile ale z dětského věku trochu poporosteme, přijdeme nejen na to, že Ježíšek žádné dárky nenosí, ale také, že v každém koutě světa se Vánoce slaví trošku jinak, a že třeba děti v Rusku “nevěří” na Ježíška, ale na Dědu Mráze.
DĚDA MRÁZ
Ruské Vánoce se od těch českých liší hned v několika ohledech. Prvním z nich je například to, že Rusové slaví Vánoce až několik dní po nás, a to 7. ledna. Není to proto, že by byli na východě oproti nám “pozadu”, ale proto, že obyvatelé Ruska se hlásí k pravoslavnému křesťanství, které slaví Vánoce až v prvním lednovém týdnu. Dárečky v Rusku nosí Děda Mráz, který je ve slovanské mytologii symbolem zimy. Původně tato postava neměla příliš pozitivní charakter, v pradávných pověstech byl Děda Mráz pohanským vládcem bouře a chladu, který byl znám pro svou krutost. Později se však z této zlé postavy stal milý dědula, symbol dnešních ruských Vánoc, který přijíždí na saních z poloostrova Čukotka a veze dětem dárečky pod vánoční stromeček.
SANTA CLAUS
Santu Clause zná v dnešní době téměř každý z nás. V době Vánoc na nás tahle zakulacená postavička vykukuje velmi často z výloh v obchodních domů nebo z regálů v supermarketu. I když je obecně známo, že Santa je symbolem hlavně Vánoc ve Spojených státech amerických, jeho původ je, tak jako vlastně původ obyvatel USA, v Evropě. Tohoto vousatého staříka přivezli do Ameriky v 17. století Holanďané, avšak s Vánoci je spojován až po roce 1809, a to díky knize History of New York spisovatele Washingtona Irvinga. Barva jeho kabátku původně nebyla červená, ale zelená a celkově připomínal spíše vousatého námořníka s dýmkou v ústech.
Dnešní podobu Santy si získal až postupem času. Výrazně k tomu přispěl například ilustrátor Thomas Nast, který mužíka s plnovousem oblékl do červeného kabátu. Popularitu Santa Claus získal hlavně díky reklamě společnosti Coca Cola, která ho využila pro svoji vánoční kampaň. Kromě Spojených států přijíždí o Vánocích Santa se sobím spřežením také do Kanady.
OTEC VÁNOC
Otec Vánoc neboli Père Noël či Father Christmas je v podstatě západoevropskou obdobou Santy Clause. Postavička starého pána s plnovousem žijícího někde na severu a nosícího přes rameno pytel plný dárečků se však nerozšířila jen do vyspělé Evropy, ale také do jiných koutů světa. Díky silným francouzským vlivům v 19. století je tato tradice dodržována například také v některých zemích Jižní Ameriky nebo v Portugalsku. Otec Vánoc je tradiční postavou také australských a novozélandských vánočních svátků, a to hlavně kvůli její politické spojitosti s Velkou Británií.