Bydlení a zahrada

Vadný programátor pračky

Vadný programátor pračky

Poruchy domácích spotřebičů jsou obvykle řešeny opravou nebo výměnou, vždy v závislosti na tom, jak rozsáhlá škoda je a jaká je životnost spotřebiče. Moderní spotřebiče zpravidla nabízí velmi dlouhou záruku (až 5 let), proto se jejich opravy v této lhůtě vyplatí. U spotřebičů staršího data je ovšem nutné před zahájením opravy uvažovat, zda je její rozsah adekvátní a zde nebude lepší koupit nový spolehlivější spotřebič, zvláště je-li jeho stáří vyšší než deset let a budete mít problémy se sehnáním nových náhradních dílů. Toto pravidlo platí u poruchy programátoru pračky stoprocentně.

Porucha programátoru

Porucha programátoru může nastat u obou zmíněných typů. Vadný elektrický programátor zpravidla neumožňuje navolit správný program nebo je zcela neovladatelný či nejde zapnout. U hybridního programátoru se porucha velmi často projevuje nahodilými změnami zadaného pracího programu nebo nemožností provést volbu přesným pootočením. Vadný programátor je většinou nutné vždy vyměnit (před výměnou se provádí zevrubná diagnostika, která je sama o sobě nákladná), výměna se však obvykle vyplatí pouze u praček v záruce, pozáruční servis bývá dražší a mnohdy je jednodušší koupit nový spotřebič.

K čemu slouží programátor pračky

Programátor je v podstatě uživatelské rozhraní, jehož prostřednictvím si uživatel volí konkrétní program, na který se má prádlo prát. Design i funkční řešení přístupu k volbě pracího programu u programátoru bývají různorodé, standardně jsou však u všech moderních praček rozlišovány tyto dva typy:

TypPopis
hybridní (kombinovaný)s elektrickými a mechanickými prvky
elektrickýpouze elektrické prvky

Hybridní programátory nahradily původní převážně analogové ovládání, které umožňovalo nastavení teploty a otáček bubnu. Jejich principiální provedení je prakticky totožné, kolečkem se ovšem volí program o specifické sekvenci kroků, nikoliv pouze jednotlivý parametr. Elektrický programátor je v podstatě pouze tlačítkový nebo dotykový panel nahrazující otočné kolečko klasickým nabídkovým systémem.