Bydlení a zahrada

Třešně – cena, odrůdy. Kde koupit rostliny?

Třešně – cena, odrůdy. Kde koupit rostliny?

Třešně jsou v Polsku velmi oblíbené díky své chuti. To však není vše: rostlina je velmi oblíbená také mezi ovocnáři. To není překvapivé, protože většina odrůd této rostliny patří mezi druhy, které nemají zvláštní nároky na pěstování a péči, navíc nejsou obecně odolné vůči negativním faktorům, jako jsou nízké teploty. Jaké jsou odrůdy třešní a jaké jsou jejich vlastnosti? Kde můžete tyto rostliny koupit? Přečtěte si následující text a zjistěte odpovědi na tyto otázky.

Sladké třešně – název

Ačkoli si to ne každý uvědomuje, v některých oblastech Polska se třešně nazývají i jinak. Jedná se mimo jiné o trześnie a czerechy (poslední termín se vztahuje především na rostliny křížené s třešní).

Je třeba zmínit, že zatímco třešně pěstované ve vhodných podmínkách se vyznačují odpovídajícími chuťovými vlastnostmi, jejich divoké protějšky mají obvykle mnohem méně výraznou vůni a chuť.

Sladké třešně – odrůdy

Třešně jsou rostlinným druhem, který se vyznačuje velkým počtem odrůd. Jaký je rozdíl mezi různými druhy třešní? Na tuto otázku neexistuje jednoduchá a jednoznačná odpověď, protože rozdíly se týkají mnoha aspektů, mimo jiné způsobu pěstování a péče, ale i vzhledu a chuti plodů. Zatímco některé druhy mají žlutou barvu, plody jiných odrůd jsou růžovočervené nebo dokonce kaštanové.

Mezi nejoblíbenější odrůdy v Polsku patří:

Třešeň Burlat. Nejdůležitějším znakem této odrůdy jsou tmavě červené – někdy přecházející do fialové a v extrémních případech i černé – dužnaté plody. Jedná se o druh třešně určený především pro amatérské pěstování. Tato odrůda je v Polsku oblíbená především díky své dobré odolnosti vůči nízkým teplotám;

Buttnera Red – pokud v obchodě nebo na trhu narazíte na červenožluté třešně, jedná se pravděpodobně o Buttnera Red. Stejně jako Burlat i Buttnera dobře snáší zimní teploty, je však důležité zajistit, aby rostla na slunném místě;

Třešeň Donissena – zatímco odrůda Buttner má žlutou barvu zpestřenou červenými skvrnami (rumělkami), odrůda Donissena je celá žlutá. Třešně Donissena jsou lahůdkou, kterou oceňuje mnoho lidí (ačkoli nejsou příliš šťavnaté, jejich sladkost to plně vynahrazuje), a situaci ještě zlepšuje skutečnost, že zvířata (zejména ptáci) tento druh ovoce nepreferují;

Hedelfish cherry – tento druh je již léta ceněn pro svou charakteristickou kořeněnou chuť;

Třešeň Kordia – i když jsou třešně v tomto případě také velmi chutné, k jejich oblibě nejvíce přispívá vysoká odolnost proti poškození. Ovoce Kordia by nemělo praskat ani při přepravě po hrbolaté cestě;

Sam cherry – tato odrůda v sobě spojuje výhody následujících typů třešní: Burlat (tmavě červené plody), Hedelfish cherry (mírně hořká chuť) a Kordia (vysoká odolnost).

Výše uvedené typy jsou pouze některé z odrůd třešní. Z dalších typů si zvláštní pozornost zaslouží třešeň Tamara. Proč? Důvod je jednoduchý: plody této rostliny jsou ve srovnání s většinou ostatních odrůd vyskytujících se v oblasti polského pěstování velmi velké – hmotnost jednoho plodu může dosahovat až čtrnácti až šestnácti gramů (pro srovnání, hmotnost jednoho plodu většiny ostatních odrůd je mnohem menší a pohybuje se v rozmezí od čtyř do jedenácti gramů).

Moravske-sady.cz – základní informace o činnosti internetového obchodu

Kde koupit kvalitní rostliny? Pokud potřebujete rostliny tohoto typu, měli byste se rozhodnout pro renomovaného dodavatele s dobrou pověstí mezi předchozími zákazníky (názory na daného prodejce najdete například na internetových tematických fórech). Je to mnohem lepší než podléhat vlezlé reklamě – vždyť co je lepším důkazem kvality než pozitivní zpětná vazba od zákazníků?

Pokud vás zajímá, jaké odrůdy třešní jsou k dispozici v nabídce internetového obchodu Moravske Sady, pak je pro vás dobrá zpráva následující – sortiment obchodu zahrnuje prakticky všechny nejoblíbenější odrůdy těchto rostlin. Za zmínku stojí, že v nabídce zahradnictví Moravske Sady jsou nejen třešně, ale také růže, borůvky, ovocné keře a mnoho dalších.

Třešně – ceny

Jedním z online prodejců, kteří jsou na trhu oceňováni již řadu let, je Sklep Ogrodniczy Moravske sady. Kromě dobré kvality nabízených rostlin (včetně třešní) jsou ceny také příznivé. Cena jedné sazenice třešně začíná na dvaceti zlotých.