Bydlení a zahrada

Topení topí, i když je vypnuté

Topení topí, i když je vypnuté

Topení topí, i když je vypnuté, v bytě máte vysokou teplotu vzduchu, ale nemůžete vytápění zastavit, takže se snižuje komfort a navyšují výdaje na topení? V následujícím článku si rozebereme, jak byste měli v takových situacích postupovat.

Vadná termostatická hlavice

Nejčastější příčinou topení vypnutého radiátoru je porucha termostatické hlavice. Přestože údaj na ní ukazuje, že je topení vypnuté, pravděpodobně je porouchaný ventil nebo samotný regulátor teploty.

Abyste příčinu odhalili, je nutné hlavici odmontovat a zkontrolovat, které části mohou být příčinou problému. Může se jednat o chybně nastavený doraz nebo propouštějící ventil.

Vytápění stupačkami

V bytových jednotkách je teplo rozvedeno po domě prostřednictvím tak zvaných stupaček, které prochází všemi byty a umožňují fungování jednotlivých radiátorů. Díky tomu může nastat situace, kdy máte vlastní topení vypnuté, ale stupačkami proudí teplo do okolních bytů, takže dochází k vytápění i u vás. Pro tyto případy se pro rozpočet útraty za teplo v bytových domech používá rovnice, která rozpočítává paušální náklady i na byty s nižší spotřebou.

Mohlo by vás také zajímat: Jak vybrat instalatéra?

Obraťte se na majitele bytu nebo topenáře

Nakonec se hodí uvést, že řešení podobné situace byste měli nechat na kompetentních osobách. Pokud bydlíte v podnájmu, obraťte se na majitele bytu a problém mu popište. Pokud je nemovitost vaše, pozvěte si domů topenáře a nechte ho diagnostikovat příčiny problému. Neodborné zásahy mohou nadělat více škody než užitku, a tak se snaha o opravu svépomocí nemusí vyplatit.

Zdroj: Homeserve.com