Cestování

Top 4 destinace pro všechny, kdo zmeškali dovolenou

Top 4 destinace pro všechny, kdo zmeškali dovolenou

Taky jste si ještě letos nestihli vybrat dovolenou? A taky vás to táhne do tepla? Nezoufejte, máme pro vás tipy na čtyři místa, kde se ohřejete i v zimě. Tak pojeďte s námi!

Barcelona

Hlavní město Katalánska je v zimě jedním z nejpříjemnějších míst v Evropě. Jistě, na koupání to už moc není, ale i tak tu nejsou teploty mezi patnácti a dvaceti stupni úplnou výjimkou. Počasí parádní, většina turistů pryč a na vás tu tak čekají téměř liduprázdné pláže nebo světoznámé památky z pera architekta Antoniho Gaudího. Sluncem zalité město a barvami hrající stavby – to je přesně to, co středoevropan uprostřed zimy potřebuje. Parc Güell, chrám Sagrada Família, podivuhodná Casa Milá, kde sídlí i Gaudího muzeum nebo Casa Batlló – tato a mnoho dalších míst si v zimě užijete jako nikdy, stejně jako spoustu zdejších restaurací, kaváren a cukráren. Tak honem k počítačům a do internetového vyhledávače zadejte heslo letenky Barcelona. V Katalánsku už na vás čekají!

Thajsko

Jestli ve Španělsku to na koupání v zimě není, v Thajsku si pravou koupačku užijete i v lednu! Teploty tady, v jihovýchodní Asii touto dobou stále atakují třicítku. Tady sezóna plavek prostě nekončí. Bylo by ale chybou přiletět sem a zůstat pouze na pláži. Thajsko toho nabízí tolik k vidění!

Určitě byste měli navštívit hlavní město Bangkok. Říká se o něm, že je městem protikladů. Vedle nekonečných betonových sídlišť ukrývá historické památky, jaké v Evropě prostě vidět nemůžete. Kromě buddhistických chrámů a chrámových komplexů je to například i Grand Palace – Královský palác, který, jak už název napovídá, slouží jako rezidence thajských králů. K tomu si připočtěte skvělý street food a několik dnů máte co dělat.

Thajsko je ale i rájem potápěčů. Místa jako Ko Tao nebo Ko Lanta jsou v potápěčských publikacích zmiňována velmi často. Milovníci suchozemská fauny a flóry pak určitě navštíví národní parky Phu Kradueng a Phu Ruea. A k tomu ty nekonečné pláže a skvělá kuchyně…

Dubaj

Máte rádi ty nej nej věci a místa? Pak na nic nečekejte a potrapte vyhledávač slovním spojením letenka Dubaj. Je to totiž právě hlavní město stejnojmenného emirátu, kde dnes můžete vidět spoustu světových nej. Začněme například nejvyšší budovou světa. Tímto titulem se od roku 2010 honosí Burj Chalífa. Její vrchol na téměř třímilionové město shlíží z výšky 829,8 metru. Dubai Mall je pak druhé největší nákupní centrum světa. Právě tady pochopíte, co je to konzumní způsob života. 1200 obchodů ročně navštíví až 80 milionů lidí. Jen pro srovnání: Na Eiffelovku za rok vystoupá asi desetina tohoto počtu. Právě tady se nachází i jedno z největších akvárií světa a třeba i největší prodejna s cukrovinkami na světě. A možná vás překvapí, že součástí Dubai Mall je i kluziště.

Co jinde na světě neuvidíte, to jsou třeba tři umělé poloostrovy ve tvaru palem nebo umělé souostroví The World ve tvaru mapy světa. A až budete přemýšlet, jak se mezi všemi těmi úchvatnými místy dopravovat, zvolte určitě metro. Nejezdí pod zemí, je z něj krásný výhled a slovo unikátní lze skloňovat i v jeho případě. Lidskou obsluhu ve vozech budete hledat marně – všechny vozy jsou řízeny elektronicky. Kdy se to tak asi dostane do Čech?

Zanzibar

Poslední tip bude zároveň tím nejexotičtějším. Dvojice ostrovů na jihovýchodě Afriky ale rozhodně není žádnou divočinou. Cestovní kanceláře sem nabízejí zájezdy celkem často a rozhodně vědí proč. Například takový Dům divů z roku 1883 býval kdysi největší stavbou ve východní Africe a všechny udivoval například tekoucí vodou, elektřinou nebo výtahem. Sultán Barghaš si to zkrátka uměl zařídit.

Za vidění toho ale i přímo ve městě Zanzibaru stojí více. Zajímavá je čtvrť Stone Town. Na jejím východním okraji stojí impozantní anglikánská katedrála, kus od ní pak slavné Perské lázně z 19. století. Co by to ale bylo za výlet do Afriky, kdybychom se vyhnuli trhu. Místní Centrální tržiště voní snad všemi světovými vůněmi.

Zanzibar je ale i místem s nádhernou přírodou. Zbytek té původní divočiny chrání národní park Jozani. Lesy, močály i travnaté pláně jsou tu plné zvířat a, jak se na ostrov sluší a patří, často endemických. To nejdivočejší ale ukrývá chráněná Menai Bay. V zátoce plné mangrovů, korálových útesů a delfínů si musí užít každý milovník pomořského světa.