Technologie

Jak na vypalování dat na CD/DVD

Jak na vypalování dat na CD/DVD

CD nebo DVD představují stále vhodná média, která se hodí na zálohování dat. Jak na to?

Proč se pravidelné zálohování dat vyplatí

Máte v počítači rodinné fotografie nebo důležité pracovní dokumenty, o které nechcete přijít? Pravidelné zálohování je víceméně nutností.

Až 75 % českých domácností však svá data nezálohuje nijak. Tím však významně riskujete ztrátu vzpomínek a neopakovatelných životních okamžiků. První krůčky dětí, svatba, maturitní ples, rodinné oslavy společně se vzpomínkami na nejbližší, kteří už třeba nejsou mezi námi, to je jen zlomkový výčet chvil, které si v paměti chceme uchovat.

Společně s nástupem digitálních fotoaparátů začalo být poměrně jednoduché a dostupné si pořizovat různé záznamy. Cestu ještě usnadnily moderní smartphony a asi jen málo lidí, kteří odolají tomu, aby si občas nějakou tu momentku na svůj mobil nepořídili. Jejich ztráta nás později může velmi mrzet.

Mějte na paměti, že technologie vždy mohou selhat. Rozhodně se nemůžete spoléhat na to, že právě vám se to stát nemůže. Zálohování je jediným způsobem, který vám umožní zůstat v klidu.

Jak na zálohování dat bez CD/DVD mechaniky a proč vlastně dát „cédéčkům“ ještě šanci

Zejména majitelé novodobých notebooků se budou potýkat s tím, že se v jejich zařízení už CD/DVD mechanika nenachází.

Můžete si ale koupit zařízení externí. Na něm nejen médium vytvoříte, ale můžete ho posléze i přehrát. Zálohování dat na CD nebo DVD lze obecně považovat za alternativu, která je jednoduchá a levná. Oproti flash disku nehrozí, že médium ztratíte nebo omylem mechanicky poškodíte.

Prakticky žádné médium navíc nemá neomezenou životnost. Flash disk nebo externí disk se v čase poškodit může. To se pochopitelně týká i CD a DVD, jejichž životnost činí obecně přibližně 10 let. Díky absolutní jednoduchosti však není problém si vytvořit dvě kopie téhož CD nebo DVD. Máte pak vysokou šanci, že alespoň z jedné data i po dlouhých letech přečtete.

Jaký software budete potřebovat

Ačkoli existují přímo programy určené k vypalování CD nebo DVD, přičemž asi nejznámějším softwarem je Nero Burning ROM, mnohé z nich jsou zbytečně robustní nebo nejsou dostupné zdarma.

Alespoň pokud máte k dispozici operační systém Windows, nepotřebujete žádný další software, zálohu si vytvoříte přímo v něm. Stačí vám k tomu program Průzkumník, který je standardní součástí tohoto operačního systému. Na kartě Sdílení najdete možnost Vypálit na disk (Pozn: Postup platí ve Windows 10.)

CD nebo DVD si můžete vypálit také prostřednictvím programu Windows Media Player. Postup je opět mimořádně jednoduchý. Stačí klepnout na kartu Vypálit. Poté vyberte tlačítko Možnosti vypalování.

Následně si zvolte, zda si přejete vypálit zvukový disk CD nebo datový disk CD nebo DVD. Poté zadejte volbu Zahájit vypalování.