Uber je v posledních době v médiích často probíraným tématem – povolit či zakázat?

Stávky a nepokoje taxikářů jsou jen důkazem toho, že se jedná o službu, která by mohla tento trh lehce ovládnout.

V čem je tedy Uber oproti Taxi výhodnější?

JE LEVNĚJŠÍ

Jedním ze stěžejních marketingových taháku společnosti Uber je fakt, že nabízí stejnou službu jako běžný taxík, často však za podstatně nižší cenu. Není se pak čemu divit, že se jízda Uberem po celém světě stala zvláště pro mladé lidi volbou číslo jedna.

OBJEDNÁVÁME ONLINE

Pokud se nenacházíme zrovna na místě, kde se to taxíky jen hemží, musíme v normálním případě prostě vytočit číslo a odvoz si zavolat. V dnešní době se ale často setkáváme s lidmi, kteří z nějakého důvodu klasické telefonování zrovna nemusí nebo z něj mají dokonce panickou hrůzu. Možná je to tím, že jsme čím dál více zvyklí, zvláště pak mladá generace, fungovat právě na bázi textových zpráv a messengerů, kde s dotyčným nejsme v žádném osobním kontaktu.

V tomto ohledu má Uber jednu velikou výhodu – stačí mít chytrý telefon, staženou aplikaci a pak už jen kliknout na to správné tlačítko.

PLATBA KARTOU

Další výhodou této online aplikace je forma platby. Už na samém začátku, když aplikaci stahujete, zadáte číslo vaší karty, ze které se vám při každé „uberjízdě“ odečte částka, kterou vás svezení stálo. Nemůže se tak prakticky stát, že se bez hotovosti v peněžence nedostanete domů. Další věc, kterou vůbec řešit nemusíte, je spropitné. Aplikace Uber totiž tuto možnost nenabízí, řidiči s ní nepočítají a vy se tak můžete vyhnout trapným situacím typu „o kolik navíc mu mám dát“.

SDÍLENÁ JÍZDA

V této internetové aplikaci si navíc můžete určit, zda si chcete dopřát luxus klidu a být v autě sami na úkor vyšší sumě peněz, či zda přistoupíte na tzv. sdílenou jízdu, čímž řidiči dovolíte svézt naráz více cestujících, se kterými se o konečnou částku podělíte.

OSOBNĚJŠÍ PŘÍSTUP

Jízda Uberem může být pro vás pohodlnější také díky své specifické atmosféře. Řidič pro vás například nepřijede firemním autem, ale svým osobním, a protože vše máte už předem zaplacené, nemusíte nervózně sledovat tachometr a čekat, kolik milionů korun nakonec zaplatíte. Velká část řidičů navíc využívá Uber jen jako přivýdělek, a tak je možné, že za volantem potkáte například maminku na mateřské, studenta, který má zrovna před důležitou zkouškou.

PROČ VLASTNĚ TAXIKÁŘŮM UBER TOLIK VADÍ?

Jednodušše řečeno – řidiči Uberu nepotřebují licenci, zatímco taxikáři ano. Jak už jsme zmínili, přivydělávat si Uberem může prakticky každý, a to i bez toho, aniž by před tím složil jakékoliv taxikářské zkoušky. Vzhledem k tomu, že řidiči taxíků považují Uber za svoji konkurenci, tento fakt se jim ani zdaleka nelíbí a dávají to najevo. Někteří dokonce zastávají názor, že jízda Uberem je kvůli neověřeným řidičům pro cestující nebezpečná.

Jak to s Uberem v České republice nakonec dopadne, je tedy zatím ve hvězdách.

Další články