Nejeden milovník hudby, her nebo dlouhého telefonování už během svého života řešil problémy se sluchátky. Závada se zpravidla projevuje podobně: Sluchátko vypadává nebo nehraje vůbec, případně je velmi tiché. Co je její příčinou a jak to opravit? Příčin může být samozřejmě vícero, věnovat se budeme těm nejběžnějším.
Můžete si poradit svépomocí nebo je vhodné raději odnést sluchátka do servisu? A uznají vám v tomto případě na výrobek reklamaci, jestliže je ještě v záruce?
- Závada na sluchátkách se může projevit zhoršenou funkčností nebo nefunkčností.
- Příčinou může být zanesená mřížka, poškozený kabel nebo zničený konektor v zařízení.
Zanesená mřížka u sluchátek
Nejjednodušším řešením je vyčištění. Zanesená mřížka u sluchátek nemusí být na první pohled patrná, ale jde o jedno z nejčastějších „rozhřešení“ výše popsané závady.
Sluchátka jsou poměrně exponovaným zařízením, které je vystaveno nečistotám, zejména pak ušnímu mazu. Jak se ho zbavit? Sundejte ze sluchátek případné nástavce, ty silikonové můžete umýt v mýdlové vodě. Poté mřížku opatrně vyčistěte vatovou tyčinkou na čištění uší nebo smotkem vaty na špejli.
Poškozený kabel
Typickou příčinou je mechanicky poškozený kabel. V takovém případě je nutné pokusit se identifikovat poškozené místo. To zjistíte, pokud budete kabel „na trase“ během poslechu prohýbat.
Jakmile závadu najdete, je nutné v tomto místě odstranit ze sluchátek izolaci a pájením poškozené dráty propojit. Uvnitř může být jeden nebo dva izolované dráty a jeden drát zemnící. Je nutné dbát na spojení drátů se shodnou barvou izolace nebo bez izolace.
Podobně může být nutné vyměnit přímo konektor na sluchátkách. Tuto „diagnózu“ si můžete potvrdit i tak, že u konkrétního zařízení zkusíte na konektor zatlačit, zatímco máte sluchátka zapojena. Pokud začnou hrát, příčina tkví zde. Stačí si pak koupit jiný konektor, starý ustřihnout, připojit a připájet dráty.
V případě, že jsou sluchátka ještě v záruce, je možné je s touto závadou reklamovat. Zpravidla je nutné, aby nebyla viditelně mechanicky poškozená. Pokud v záruce ale nejsou a sami je opravit nezvládnete, u levných sluchátek se odborný zásah nevyplatí a je potřeba koupit nová.
Poškozený konektor v PC/notebooku/mobilním telefonu
V tomto případě stačí si jednoduše pomoci tím, že sluchátka vyzkoušíte ve vícero zařízeních. Nehrají vám sluchátka v mobilu, ale pokud je zapojíte do počítače, vše se zdá být funkční?
Problém je pravděpodobně v poškozeném konektoru u zařízení jako takového. Prakticky bude nutné jej rozebrat kompletně a opět vyměnit konektor, který se připájí.
Pokud si na to netroufnete sami, zaneste své zařízení do servisu. Zejména u levnějších typů telefonů může problém tkvět v tom, že se profesionální výměna při započtení částky za práci servisu a ceny náhradního dílu už jednoduše nevyplatí. Podobný problém vyvstává u notebooků, kde jsou konektory napevno připojeny k základové desce. Při závadě tak již většinou servis neshání pouze konkrétní díl, ale mění se deska kompletně, což se rovněž nevyplatí.