Technologie

Jak udělat z normální televize chytrou

Jak udělat z normální televize chytrou

Chytré televize představují budoucnost televizní zábavy. Řada lidí si je pořizuje ochotně, mnohé diváky, kteří po nich touží, ale odrazuje finanční náročnost.

Nechce se vám vydávat příliš peněz z rodinného rozpočtu nebo jste jednoduše se stávající televizí spokojeni a měnit ji neplánujete? Z klasické „hloupé“ televize lze tu chytrou ještě dodatečně udělat. Jak na to?

  • Z obyčejné televize lze udělat chytrou pomocí multimediálního centra.
  • Nejběžnějším typem multimediálního centra je Android TV box.

Co je chytrá televize

Chytrá televize je určena uživatelům, kteří si přejí využívat rozmanitější nabídku funkcí, než poskytuje základní programová nabídka dnešních televizí. Jejím nejdůležitějším rysem je to, že ji připojíte na internet.

Obvykle vám chytrá TV nabídne všestranně vyšší kvalitu televizní „podívané“. Počítat totiž můžete například i s rozlišením FHD nebo 4K. Soudobé modely jsou již cenově dostupné, ačkoli faktem je, že pokud hledáte nejlevnější televizi, ta chytrá váš požadavek vyloženě nesplní.

Jak z klasické televize udělat chytrou

Chcete-li si dopřát funkce, které vám nabízí chytrá televize, můžete zvolit tzv. smart TV boxy, což jsou vlastně multimediální centra. Ta dokáží z každé starší televize snadno vytvořit moderní smart TV.

Jde prakticky o malé krabičky (o něco omezenější možnosti nabídne jiný typ, v podobě malého zařízení nazvaného TV Stick/dongle), které zvládnou jakožto nejzákladnější funkci nabídnout přehrávání obsahu skrze DLNA nebo HDMI. Přehrajete si s nimi hudbu nebo film třeba z flash disku. Kromě toho však mají přístup na internet, a to kabelem nebo přes wifi. Díky tomu můžete využívat multimediální obsah. Získáte proto možnost si streamovat filmy či seriály, a to i v 4K rozlišení.

Jedním z prvních zařízení tohoto typu byl Chromecast. Dnes se hlavně setkáte s tzv. Android TV boxy, které už mají zabudované i Chromecast. Fungují obdobně jako operační systém, který znáte z telefonu, do televize si tedy například můžete stahovat aplikace z Google Play.

Svá multimediální centra však na trh dodávají i jiné značky. Obvykle tak v obchodech můžete narazit i na výrobky značky Xiaomi nebo Apple.