Každý z vás si určitě všiml, že se kolem nás zvyšuje počet elektrokol. V závislosti na oblasti kde bydlíte, je to také množství automobilů využívajících ke svému provozu elektrickou energii. Ano, tak vypadá pozvolný růst elektromobility, která v posledních letech zaznamenává velký zájem lidí.

Možná přemýšlíte, co vlastně znamená pojem „elektromobilita“? Pod tímto výrazem si představte libovolná vozidla vybavená elektrickým pohonem. Kromě kol a automobilů to mohou být tramvaje a autobusy.

První elektromobil z roku 1899

Je to téměř 120 let, co vznikl první elektromobil. Dříve by si jenom málokdo dokázal představit, jak masivní zájem jednou bude o stroje tohoto typu. V poslední době se elektromobilitě věnuje řada společností, včetně hlavních dodavatelů elektřiny. Například Skupina ČEZ podniká jisté aktivity už od roku 2009.

Možná právě díky tomu jsou statistiky Asociace elektromobilového průmyslu označeného zkratkou ASEP hodně vypovídající.

  • Aktuálně se na českých komunikacích pohybuje více, jak 2 500 elektromobilů.
  • Co se týče prodeje elektrokol, jsou každým rokem na vzestupu. Prodá se přibližně 15 000 elektrokol ročně.

Proč právě elektromobilita?

Rozvoj elektromobilů libovolného typu má samozřejmě svůj cíl. V první řadě je to ohleduplnost k životnímu prostředí, které člověk devastuje každým rokem více a více. Představte si například model, kdy většina lidí velkých měst bude vlastnit elektromobil. Velký úbytek smogu by pak byl spojován a vysokou čistotou ovzduší.

Dalším plusem je určitě ekonomická stránka věci. Zaznamenáváme to všichni, jako řidiči automobilů. Pohonné hmoty neustále zdražují a s tím přichází i nákladnější povoz dopravního prostředku. Elektřina však dokáže tyto výdaje snížit na minimální hranici. U většiny prodávaných modelů se jedná o třetinovou spotřebu.

Nakonec to může být i omezení hlučnosti. Elektromotor je totiž daleko tišší než klasický benzínový, natož dieselový motor.

Dobíjení na cestách i doma

Benzínových pump je kolem nás, jako šafránu. Pokud se budete dívat pozorně, zjistíte, že na mnoha místech se objevují speciální stojany. A právě ty slouží k dobíjení elektromobilů. Ty běžné „automobilové nabíječky“ jsou často doplňovány i „rychlo-nabíječkami“. V jejich případě se nabíjecí čas vozidla zkracuje na jednu až dvě hodiny. Takže ideální přestávka na dobrou kávu a zákusek. Podmínkou samozřejmě není dobití elektromobilu na doporučených 85 % kapacity baterií. Od nabíjecího stojanu můžete vyrazit mnohem dříve.

Propadnout elektromobilitě může určitě kdokoliv z nás. V okamžiku, kdy se rozhodnete investovat do takového zařízení, zvažte i možnost nákupu technologie pro domácí nabíjení. U ní dejte před rychlostí větší přednost bezpečnosti, pohodlí a flexibilitě.

Elektromobilita ve skutečném světě

V celém článku se zmiňujeme hlavně o elektromobilech a elektrokolech. Víte ale, že elektromobilita souvisí i s řadou dalších dopravních prostředků?

Typickým příkladem jsou užitkové elektromobily. Dodávky a menší nákladní vozy s korbou jsou do jisté míry hudbou budoucnosti a většina živnostníků ocení především minimální náklady na jejich provoz. Dále lze využít také elektroskútry nebo elektromotorky. Užívat si můžete jízdy s větrem v zádech bez jakýchkoliv rušivých zvuků od motoru.

A co si pořídit do městské zástavby, abyste se rychle, ekonomicky a s ohledem na životní prostředí přepravili z bodu A do bodu B?

  • Elektroboardy – skateboardy se záložní baterií
  • Elektrické koloběžky
  • Hoverskate – produkt podobný skateboardu jen s jedním kolem uprostřed

Ne nadarmo je elektřina považována za nejčistší zdroj energie, tak se nechme překvapit, co bude na silničních komunikacích jezdit za pár let.

Další články