Technologie

Automobily Tesla budí zájem lidí, ale také obavy

Automobily Tesla budí zájem lidí, ale také obavy

Automobily Tesla jsou známy po celém světě. Tato společnost si obdiv milionů lidí získala především tím, jaké vozy vyrábí. Pokud se podíváte do produktové nabídky firmy, objevíte pouze samé elektromobily. Vždyť většina z nás možná ani nezná jiný vůz s elektromotorem, než od Tesly. I to hodně vypovídá o celosvětovém zájmu o tuto americkou automobilku.

Její příběh se začal psát v roce 2003 a teprve až o pět let později začali lidé zjišťovat, co a kdo je to vlastně Tesla. Automobilka totiž přišla na trh se svým prvním elektromobilem Tesla Roadster. Sportovní vůz, který je schopen na jedno nabití ujet vzdálenost až 400 kilometrů.

Nejznámější modely automobilky Tesla

Jestliže byl vůz Tesla Roadstar na svoji dobu něčím neočekávaným, pak to byl ve firmě teprve začátek. Od té doby vznikly další tři modely a vývoj elektromobilů jde v podání specialistů od Tesly neustále kupředu.

Prvním nástupcem zmíněného automobilu byl Tesla Model S prodávaný od roku 2012. Maximální rychlost 250 kilometrů za hodinu a dojezd až 613 kilometrů. To jsou parametry, které ocení každý z nás, natož nedočkaví a hlavně bohatí zákazníci. Pokud si chcete zakoupit jakýkoliv vůz Tesla, počítejte s minimálními pořizovacími náklady nad 1 000 000 Kč. Vyšší modely s lepší výbavou přesahují hranici 3 500 000 Kč.

Automobilka Tesla, jako by dodržovala vývojové „tříletky“. V roce 2015 se totiž začal prodávat vůz Tesla Model X. Ten změnil doposud zažitý charakter sportovních tvarů a klasického sedanu. V tomto případě jde o vyšší SUV. Jestliže vás toto vozidlo uchvátí, pak věřte, že do něj s přehledem naskládáte až sedmičlennou rodinu.

Posledním výrobkem z dílny této automobilky je Tesla Model 3. Luxusní sedan přicházející do prodeje právě koncem letošního roku 2017. A co získáte navíc při nákupu tohoto elektromobilu? Například přístup k nabíjecím stanicím Supercharger.

Tesla, to nejsou jen superlativy a chvála

Automobilka Tesla se samozřejmě stejně, jako kterýkoliv jiný výrobce vozů potýká s jistými problémy. Je pravdou, že u této jedinečné značky se taková negativa rozkřiknou daleko rychleji a postřehne je i člověk s naprostým nezájmem o automobilový trh.

Takže, co postihlo Teslu v několika posledních letech?

  • Například to, že řada amerických i zahraničních magazínů a pořadů přinesla určité pochybnosti o kvalitě zpracování hybridních automobilů Tesla. Mnohdy dokonce padlo označení nejméně spolehlivý elektromobil.
  • Ke špatnému hodnocení přilil svoji polívčičku také Model X, kterému jsou vytýkány špatně fungující senzory nebo dokonce zatékání vody do interiéru vozu.
  • Poslední zprávou je problém s výrobou nejnovějšího Modelu 3, což může ovlivnit dodávky zákazníkům čekajícím v dlouhém pořadníku.

Na dobrých referencích se určitě nepodepsalo i několik samovolně hořících automobilů nebo nedostatky s autopilotem. Ten je součástí vozů od roku 2014 a už mnohokrát došlo k dopravní nehodě zaviněné právě tímto systémem. Možná bude ale plně autonomní řízení zprovozněné koncem roku 2017 převratnou technologií.

Co chystá Tesla v budoucnosti?

Tesla se bude ubírat ekologickým směrem a efektivním využíváním energií. Důkazem toho je například prodej solárních střešních tašek, které vám nejenom vyrobí potřebnou energii, ale jsou i nadstandardně odolné.

Sám generální ředitel Elon Musk prozradil, že Tesla má do budoucna pár jasně daných cílů.

  • Těšit se můžete na sdílenou ekonomiku a půjčování vozů značky Tesla.
  • Společnost chce svým vývojem pokrýt také oblast nákladních automobilů.
  • „Budoucnost je v solárech“ – řekl Elon Musk.