Bydlení a zahrada

Tabulka domácích prací pro děti

Tabulka domácích prací pro děti

Chcete začlenit své děti do chodu domácnosti? Nejen, že tím ulevíte svému nabitému harmonogramu, ale zároveň vytvoříte dětem správné návyky a zajistíte, že budou schopné fungovat samostatně. V následujícím článku vám představíme aktivity, které byste neměli v plánovaní opomenout a shrneme je v přehledné tabulce.

Nápady na domácí práce

Domácí práce byste měli přizpůsobit věku, pohlaví a charakteru vaší ratolesti. U menších dětí začněte spíše základními úkony, které budou zejména z oblasti úklidu svých vlastních věcí nebo třeba výpomoci s vynášením odpadků.

V pozdějším věku sledujte, které práce dítě více baví a snažte se mu tím jeho povinnosti přizpůsobit. Chlapci například obvykle budou raději za výpomoc na zahradě, zatímco dívky mohou pomáhat při vaření nebo úklidu domácnosti.

Mohlo by vás také zajímat: Může dítě s roupy do školky?

Nezapomeňte s dětmi vše konzultovat a vysvětlit jim, proč jsou zadané práce důležité a z jakého důvodu je nutné je provádět. Dejte jim dostatek prostoru pro kreativitu, ale kontrolujte, zda vše dělají správně a dodržují stanovené termíny.

Tabulka domácích prací

V následující tabulce jsou uvedeny jednotlivé práce, které se hodí pro děti v různém věku. Nezapomínejte však, že vždy záleží na konkrétních okolnostech a vlastnostech každého dítěte.

Domácí prácePro koho je vhodná
Úklid hračekNejmenší děti ve věku od dvou let
Úklid špinavého oblečení do koše na prádloNejmenší děti ve věku od dvou let
Vynášení odpadkůDěti ve věku od 4 let
Úklid nádobíDěti ve věku od 4 let
Výpomoc na zahraděDěti starší než 5 let
Výpomoc s vařenímDěti starší než 5 let
Vysávání a utíraní prachuDěti starší než 5 let
Společný nákup potravinDěti starší než 5 let
Úklid autaDěti starší než 5 let
Převlékání ložního prádlaDěti starší než 5 let

Zdroj: webmd.com