Zvířata a domácí mazlíčci

Tabulka dávkování krmiva

Tabulka dávkování krmiva

Krmení domácích mazlíčků může být občas složitým úkolem, zejména pokud používáte více typů stravy. Zejména u psů a koček se krmivo musí dávkovat, jelikož se jedná o tvory poměrně aktivní a je nutné jejich stravu optimalizovat tak, aby odpovídala konkrétním potřebám. Standardně se krmivo pro psy a kočky (ale i pro další domácí mazlíčky) dávkuje podle několika kritérií, k určení orientačního množství denní dávky slouží tabulka dávkování krmiva.

Kritéria pro stanovení denní dávky krmiva

Domácí mazlíčci by měly stravu sice dostávat podle aktuální potřeby, neznamená to ovšem, že ji mají mít k dispozici neustále. Drobní hlodavci či práci mohou být tímto způsobem krmeni, obdobně jako kočky a psy by ovšem novou dávku měly dostávat jednou nebo dvakrát denně, vždy ve stejném množství. Variabilita krmiva pro kočky a psy je ovšem o něco vyšší, proto by měly být tabulky dávkování krmiva pečlivě sledovány a jídelníček sestavován podle těchto kritérií:

  • hmotnost zvířete
  • věk
  • aktivita
  • aktuální stav

Tabulka orientační doporučené denní dávky krmiva pro psa:

Velikost psa Váha psa (kg)Denní krmná dávka (g)
Štěně 1 – 540 – 120
Malý pes5 – 10120 – 190
Střední pes10 – 25190 – 350
Větší pes25 – 45350 – 520
Velký pes45 – 70520 – 800

Tabulka dávkování krmiva obvykle obsahuje pouze hodnotu denní dávky vztaženou k hmotnosti pejska, je proto nutné její velikost upravit dle aktuálních potřeb zvířete.

Jak pracovat s hmotností zvířete?

Uvedené faktory navazují v podstatě na požadavky denního energetického příjmu zvířete. Hmotnost pejska či kočky je sice specifickým kritériem pro stanovení denní krmné dávky, jedná se ovšem o hmotnost ideální, nikoliv aktuální. Pokud zvíře trpí byť i mírnou nadváhou, denní dávka se tímto zkresluje a znamenala by neustálé zvyšování dávky postupným nabíráním hmotnosti. U aktivních mazlíčků je potřeba udržovat jejich hmotnost na ideální úrovni, případně jim zachovávat spíše mírnou podváhu.

Jak do rovnice vstupují ostatní kritéria

Kromě hmotnosti by měla být při stanovení denní dávky krmiva uvažována také další kritéria. Věk a aktuální stav jsou důležité zejména z hlediska pravidelnosti krmení – dospělý pes nebo kočka mohou být krmeni jednou nebo dvakrát denně, u štěňat má být krmení častější, stejně tak u psích seniorů a březích nebo kojících fenek. Denní dávka uvedená v tabulce pak musí být rozdělena do více chodů. Obdobně aktivní psy by měli být krmeni častěji (přibližně dva až třikrát denně), přičemž jejich denní příděl krmiva může být trochu zvýšen, ale neměl by být vysoko nad hranicí optimální dávky dle hmotnosti.