Ostatní

Sundávat ortézu na noc? Ano či ne

Sundávat ortézu na noc? Ano či ne

Ortéza je zdravotnická pomůcka, která slouží ke zpevnění a stabilizaci končetin především v oblasti kloubů. Existuje několik druhů ortéz, které jsou aplikovány a používány s ohledem na jejich hlavní funkci (stabilizační, preventivní apod.). Z tohoto pohledu se rozlišují ortézy:

  • páskové
  • návleky
  • zpevňující
  • funkční
  • rehabilitační

Každý z uvedeného typu ortéz se používá v rámci trochu jiného účelu, který definuje také, zda je ortézu vhodné používat pouze při určitých aktivitách, během dne anebo i v noci. Obecně platí, že pokud neplní ortéza převážně preventivní účel, ačkoliv je nošena kontinuálně, je vhodné sundávat ortézu na noc, případně ji alespoň povolit. Plní-li ortéza stabilizační funkci nebo je-li určena k rehabilitačním účelům, na noc se zpravidla nesundává.

Kdy použít konkrétní druh ortézy

Kromě vlastního účelu se ortézy člení především podle konstrukce. Jelikož se jedná o zdravotnický prostředek určený především ke zpevnění či zafixování, je žádoucí, aby byl vytvořen jako maximálně ergonomická, pohodlná a přizpůsobená/přizpůsobitelná místu aplikace. V tomto ohledu se pak rozlišují ortézy určené pro horní a dolní končetiny.

Mohlo by vás také zajímat: Bolest kyčle při spaní na boku

Ortézy pro preventivní a zpevňující účely

Pokud se vám během sportovních či pracovních aktivit stává, že pociťujete bolest nebo zvýšenou námahu kloubů, je dobré se pořídit některý z konstrukčně jednodušších typů ortéz, mezi které patří ortézy páskové, návlekové nebo zpevňující. Tyto pomůcky bývají aplikovány pouze dočasně (obecně během dané aktivity), případně jako prevence i při jiných namáhavých činnostech. U těchto typů je vhodné sundávat ortézu na noc.

Ortézy pro léčebné a rehabilitační účely

Funkční a rehabilitační ortézy jsou pokročilé zdravotnické pomůcky, jejichž užívání předepisuje lékař jako terapeutický prostředek pro léčbu poranění nebo dlouhodobých problémů. Jedná se o ortézy konstrukčně složitější, u nichž je doporučováno nošení kontinuální, tedy nejen přes den, ale i v noci. V klidové režimu je možné ortézy mírně povolit.

Zdroj: Lermagazine.com