Zvířata a domácí mazlíčci

Strakapoud potrava

Strakapoud potrava

Obecné označení strakapoud je českým názvem pro rod datlovitých ptáků. Čím se tito živočichové živí?

Potrava strakapouda

Jídelníček strakapouda běžně tvoří i rostlinná strava. Živí se i:

  • semeny jehličnanů
  • různými plody

Borová a smrková semena patří ke zdrojům potravy strakapouda především v zimě, kdy není dostatek potravy živočišné. Tito ptáci však dokonce neváhají rozbíjet budky svých ptačích souputníků a loupit jejich mláďata. Velmi často tak strakapoud učiní „nájezd“ například do hnízda sýkor.

Strakapoud a jeho způsob života

Běžně se v Česku vyskytuje pět zástupců tohoto rodu – strakapoud malý, prostřední a velký. Svůj domov nalezli nejen v tuzemských lesích, ale jde i o poměrně četné obyvatele parků a dalších prostranství. Naopak strakapoud bělohřbetý a strakapoud jižní se řadí ke vzácným zástupcům naší fauny.

Zvláště hojný je pak v Česku strakapoud velký. Poznáte ho podle charakteristického zbarvení peří tvořeného bílými skvrnami. Samci mají v týlu červenou skvrrnu.

Dalším typickým rysem je zvuk proklepávání stromů. Tímto způsobem pták hledá dutiny, v nichž se mohou ukrývat larvy. Hmyz ale není jedinou potravou, jíž tito zástupci řádu šplhavců jednoznačně nepohrdnou.

Když se strakapoud stane nevítaným hostem

Žijí-li strakapoudi v lese, skutečně jsou velmi neškodným, ale naopak užitečným ptactvem. Přezdívá se jim totiž „stromoví lékaři“, neboť vytahují škodlivé larvy dřevokazného hmyzu žijící pod kůrou stromů a v jeho dřevě.

Problém nastává, pokud si za své útočiště vybere strakapoud vaši zahradu. Nezdráhá se totiž usilovně hloubit dutiny do celé řady materiálů. Terčem jeho zájmu se mohou stát dřevěné sruby, obložení budov, tepelné izolace i satelitní antény. Pták tak může způsobit poškození těchto součástí. A k tomu je jeho přítomnost poměrně rušivá, bubnování do fasády toleruje jen málokterý majitel nemovitosti.

Co s tím? Pták může u vašeho příbytku hledat právě potravu, proto je vhodné mu ji nabídnout. Je šance, že pak se rozhodne nechat fasádu na pokoji. Pro strakapoudy je ideální hlavně kus loje.