Zvířata a domácí mazlíčci

Skořice na mšice

Skořice na mšice

Pro řadu zahrádkářů a pěstitelů jsou mšice skutečnou noční můrou. Rozhodně to ale neznamená, že bychom byli proti mšicím bezbranní, tak to rozhodně není. Jednou ze zbraní, se kterou lze do boje proti mšicím bez obav vytáhnout, je skořice. Proč si vzít na pomoc právě ji?

Skořicí proti mšicím

Aroma skořice je natolik účinné, že vypudí kromě mšic i zmíněné mravence. Otázkou však je, zda to něco, to chceme. Mravenci dokáží být také užiteční. Nyní jde ale o mšice, soustřeďme se proto na ně.

K jejich vyhnání si postačí vyrobit si doma jednoduchý skořicový nálev. Postup výroby a použití je následovný:

KrokPostup
1.Dvě vrchovaté lžíce skořice vsypte do 2 litrů vody
2.Nechte louhovat po dobu 24 hodin
3.Přelijte do rozprašovače
4.Nanášejte roztok na květy či další části rostlin tak, aby se na povrchu listů vytvořila silnější vrstva

Skořice však není jedinou možností, jak se mšic zbavit. Stejně zabírá také česnek, který je svou vůní také velice pronikavý. Pár stroužků, které rozmačkáte do malého množství vody, může sehrát roli hubitele mšic.

Postřik aplikujte ale jen tehdy, pokud bude sucho. V deštivých dnech by se totiž mohla skořicová vrstva rychle smýt.

Proč jsou mšice nechtěné

Mšice jsou nevítanými hosty na mnoha našich zahrádkách. Mohou se objevit prakticky kdykoliv, a začít ničit celou úrodu. Mšice se živí zelenými částmi rostlin, jejichž vnitřní část prakticky celou vysají. Týká se to samozřejmě i těch částí rostlin, které jsou zásadní pro růst plodů i květů. Sáním zelených částí rostlin mšice deformují stonky, které jsou oporou pro plody či zmíněné květy. Rostliny díky tomu ztratí veškeré živiny, zpomalí se jejich růst, a nakonec postupně odumřou.

Mšice jsou navíc i nositeli nejrůznějších virů, které mohou rostlinu napadnout. A co víc, mšice umí fungovat v symbióze s mravenci. Ti pomáhají mšicím tím, že je nejen vysazují na další části rostlin, ale chrání je též před dravci. Na oplátku potom mravenci požírají medovici, kterou mšice vylučují. Jinými slovy, mravenci za mšicemi smývají stopy, aby nebyly mšice nikterak ostatním nápadné.

Mšice se také neuvěřitelně rychle množí, a potom za sebou pak nechávají zkázu v podobě pokroucených listů, ze kterých předtím vysály šťávu. Úroda tak může být zničena třeba během několika dní. Mšice se množí v rámci několika týdnů až stonásobně. Pokud je tedy na své zahradě objevíte, je třeba okamžitě zasáhnout a zničit je, dokud je čas. Na pomoc si vezměte třeba zmíněnou skořici, která dokáže být až překvapivě účinná.