Zábava

Rozestavění šachů

Rozestavění šachů

Klasická desková hra vznikla ve své moderní podobě už v 15. století v jižní Evropě prostou úpravou hry pocházející z Persie. Od té doby si šachy získaly obrovskou oblibu napříč všemi věkovými kategoriemi, protože při jejich hře dochází k procvičení strategického myšlení a zároveň posílení soustředění. Základem úspěšné šachové partie je již správné rozestavění, které je sice jednoduché, ovšem někteří hráči s tím mohou mít problémy.

Základní prvky hry

Správné rozestavění šachů se logicky neobejde bez několik důležitých věcí. Konkrétně se jedná o:

  • Šachovnici o rozměrech 8 x 8 políček
  • Krále, dámu, 2 věže, 2 střelce 2 jezdce, 8 pěšců v černé barvě
  • Krále, dámu, 2 věže, 2 střelce, 2 jezdce, 8 pěšců v bílé barvě

Partii vždy zahajuje hráč s bílými figurkami, přičemž pravidla nedovolují rozehrání partie přenechat protihráči s figurami černými. Následně se hráči v tazích pravidelně střídají a žádný z nich se nemůže svého tahu vzdát ve prospěch protihráče.

Základní postavení

Každou šachovou partii předchází rozestavění figurek, což provádí každý hráč individuálně. Základem armády je král a dáma. Bílá dáma vždy začíná hru na bílém poli. Černá dáma začíná hru obdobným způsobem, tedy pozicí na černém poli. Po obou stranách dámy a krále se nacházejí střelci, vedle nichž stojí jezdci. Rohy šachovnice jsou vyhrazeny věžím. U těchto figur již nezáleží na barvě výchozího pole. Ve druhé řadě je vyrovnáno 8 pěšců. Bílé figury by hru měly začínat na 1. a 2. řadě, zatímco černé figury vchází do partie z řad 7 a 8.

Nejčastější chyby

Jednou z nejčastějších chyb v rozestavění šachů patří nectění výchozích barev jednotlivých figur. Tato chyba se může zdát zanedbatelná, protože sice nenarušuje zásadním způsobem partii, nicméně byste se jí měli vyvarovat. Bílé figury budou hru vždy začínat v řadách 1 a 2. Další hrubou chybou je opačné postavení dámy a krále. Prohození těchto figur partii narušuje, protože například nedovoluje danému hráči provést rošádu.

Při rozestavění šachů stačí dodržovat jednoduchá pravidla, která si snadno zapamatujete. Jakmile je hra připravena, nic vám nebude bránit ve strategické bitvě.