Zdraví a krása

Rekonvalescence po antibiotikách

Rekonvalescence po antibiotikách

Antibiotika představují v mnoha případech efektivní a pohotovou léčbu zdravotních problémů. Zároveň však bohužel přinášejí pro tělo také poměrně významnou zátěž. Jak probíhá a jak dlouho trvá rekonvalescence po antibiotikách si rozebereme v následujícím článku.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence může být různá, podle druhu a doby užívaných antibiotik. Obecně platí, že antibiotika zůstávají v našem těle i několik dní po jejich užití. U některých druhů může jít například i o 14 dní. I po uplynutí této doby však některé efekty dále trvají. Projevy jsou patrné zejména u střevních bakterií, které se dostávají do běžného stavu zhruba až dva měsíce po konci působení prášků. Kompletní obnova střevních bakterií pak podle studií může trvat až 6 měsíců (Zdroj: buzzrx.com).

Mohlo by vás také zajímat: S antibiotiky do práce?

Jak rekonvalescenci uspíšit

Vedlejším účinkům antibiotik se bohužel úplně vyhnout nemůžete. I přesto však můžete určitými způsoby střevní bakterie pomoci obnovit rychleji. Jedná se například o:

  • užívání probiotik a konzumace potravin s probiotiky
  • omezení vysoce zpracovaných potravin
  • dostatek pohybu
  • kvalitní regeneraci, odpočinek a spánek

Konzultujte situaci s lékařem

A nakonec to možná vůbec nejdůležitější. Pokud máte pocit, že užívání antibiotik na vás zanechalo významné dopady nebo jste museli podstoupit více dávek antibiotik v krátké době, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, jakým způsobem byste měli postupovat. Kromě zmíněných probiotik a změn v jídelníčku vám pomůže konzultovat vaší konkrétní situaci a jistě nabídne odpovídající řešení.

Zdroj: Northeastdigestive.com