Jídlo a pití

Recepty po operaci žlučníku

Recepty po operaci žlučníku

Ať už jste čerstvě po operaci či odstranění žlučníku, nebo vás tento chirurgický úkon v nejbližší době čeká, nikdy není příliš brzy na to, abyste začali přemýšlet o životě po operaci. I když lidské tělo dokáže přežít i bez žlučníku, určitě budete muset upravit životní styl, zejména pokud jde o stravu. Tyto tipy vám pomohou pohodlně se zotavit po operaci žlučníku.

Dostatek tekutin 

Bezprostředně po operaci bude vaší prioritou číslo jedna zůstat hydratovaný. Průjem je po operaci žlučníku nešťastným, ale velmi častým jevem, který může z vašeho těla rychle odčerpat potřebné tekutiny, vitamíny a minerály. 

Vzhledem k této skutečnosti je velmi důležité, abyste po operaci drželi „tekutou dietu“ a pili hodně vody, vývarů a nápojů obohacených o vitamíny nebo minerály. Sportovní nápoje jsou sice v tomto období vhodnou volbou, ale měli byste se vyvarovat veškerého alkoholu a jakýchkoli nápojů obsahujících kofein, jako jsou káva, energetické nápoje, čaj a limonády.

Postupem času byste měli do svého jídelníčku pomalu začít opět zařazovat pevnou stravu. Do té doby se držte tekutin, abyste dali tělu čas na uzdravení.

Mohlo by vás také zajímat: Recenze a testy kuchyňských robotů

Pevná strava

Jakmile bude vaše tělo připraveno na pevnou stravu (obvykle to trvá  až několik týdnů) zařaďte do svého jídelníčku následující potraviny:

Druhy živinPříklady potravin
Zdravé tukyavokádo, lněná semínka, ořechy, losos
Netučné proteinykuřecí a krůtí maso, sója, mořské řasy, treska

Jezte častěji, ale jen malé porce a vyhýbejte se těžkým a nadýmavým potravinám a vlákninu zařazujte postupně.

Potraviny, kterým se vyhnout:

Než se vaše tělo přizpůsobí, je dobré se několik týdnů po operaci žlučníku vyhýbat potravinám s vysokým obsahem tuku. Mezi potraviny s vysokým obsahem tuku patří:

  • smažená jídla
  • maso s vysokým obsahem tuku (např. slanina, uzeniny a mleté hovězí maso)
  • mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku (např. máslo, sýr, zmrzlina, smetana, plnotučné mléko a zakysaná smetana)
  • krémové polévky nebo omáčky
  • čokoláda
  • oleje, zejména palmový a kokosový olej