Na trhu je nepřeberné množství horkovarných konvic, a může tak být těžké se v jejich výběru orientovat. Máme si vybrat čistě podle výkonu? Podle vzhledu? Nejlepší samozřejmě je, když se skloubí obě tyto varianty. Jak si v tomto ohledu vede Eta Elsa 5597? Právě na to se v této uživatelské recenzi podíváme.

Vzhled konvice

Eta Elsa 5597 patří k designovým kouskům mezi konvicemi. Vyrábí se ve dvou barvách, v černé a v bílé. Má štíhlé, vysoké tělo, lehce se zužující směrem nahoru, v horní části je připevněno silné madlo. Na fotografiích konvice působí robustněji, než ve skutečnosti je: je z lehkého plastu, který působí poměrně křehce, ale je příjemný na dotek. Trošku problematické se může jevit její otevírání. Funguje na principu stisknutí tlačítka směrem do konvice, dá se tedy počítat s tím, že pružinka v něm jednoho dne selže a konvice již nepůjde otevřít. Také se občas stane, že jak se otevře rychlým cvaknutí, tak kolem vystříknou kapky vody, což není v případě, že je ohřátá na bod varu, úplně v pořádku.

Displej a funkce vaření

Klenotem na jejím těle je velký a snadno čitelný lesklý digitální displej, umístěný přímo nad nenápadným nápisem ETA Elsa. Konvice se zapne zapojením do zásuvky, nasazením na stojan a stisknutím tlačítka on/off, umístěném na madle. Po těchto krocích se displej rozsvítí bílými písmeny a číslicemi, vše doprovází nevtíravé pípnutí. Největší číslice nám ukazují, kolik °C má aktuálně kapalina, která je uvnitř konvice. Dále jsou tam na výběr konkrétní programy vaření: černý čaj (100 °C), káva (90 °C), Oolong (80°C), zelený čaj (70°C) a mléko (40°C). Tyto nápisy jsou na konvici bohužel uvedeny jen v anglickém jazyce; ti, co nerozumí, se musí řídit uvedenými teplotními stupni. Požadovaný program si navolíme druhým tlačítkem, které se na madlu nachází. Během vaření zůstává vybraný řádek rozsvícen, a celou dobu můžeme na displeji sledovat, jak se voda postupně vaří na vybraný stupeň.

ETA Elsa má příkon 1800 W – na trhu se jistě dají najít i výkonnější kousky. Na její objem to však stačí a nemám z ní dojem, že by vaření vody trvalo neúnosně dlouho.

Konvice jako termoska

Velkou výhodou konvice je to, že funguje v podstatě jako termoska. Uvnitř je vyrobena z nerezu, který je zvenku obalen plastem, a tak voda zůstane dlouho horká i po dovaření: je to skvělé zejména pro ty, kteří vypíjí první hrnek rychle a po chvíli si chtějí udělat další. Na displeji dále zůstává ukazatel vnitřní teploty, abychom si byli jistí, že si čaj či třeba kávu zaléváme dostatečně horkou vodou. Kromě těchto výhod má plášť ještě jedno nesporné plus: nespálíte se o něj, ani kdybyste sebevíce chtěli.

Vnitřek konvice

ETA Elsa je velmi tichá, po dovaření pípne, aby upozornila na to, že má hotovo. Vejde se do ní jen 1,5 litru vody, a za mne největší nevýhodou této konvice je její vnitřní objemová ryska. U většiny konvic z venkovního pohledu rovnou vidíte, kolik vody vaříte, a můžete ji dolít či odlít. U Elsy je ryska vygravírovaná přímo do vnitřního nerezu, a tak je někdy velmi těžké jen z pohledu skrze horní otvor odhadnout, kolik vody v ní již je.

Manipulace s konvicí

Velké madlo konvice umožňuje silný úchop a vzhledem k malé váze konvice (samotná má jen cca 1 kg) se s ní dobře manipuluje, neklouže z ruky, voda z ní teče jak má. Ani při jejím plnění se nesetkáme s problémy: plně otevřené víko pojme snad jakýkoliv kohoutek.

Konečný verdikt

Konvice ETA Elsa 5597 je celkově velmi dobrý výrobek. Kvalitní, líbivý, poměrně výkonný a cenově dostupný. Je vhodná zejména pro ty, kteří chtějí, aby konvice v jejich kuchyni dobře vypadala, byla od známé značky, nebyla přehnaně drahá a měla funkci volby teploty pro různé nápoje. Když si k tomu připočteme, že je i velmi bezpečná, nezbývá mi než ji navzdory několika málo nedostatkům vřele doporučit.

Další články