Zdraví a krása

Pupínek po klíštěti

Pupínek po klíštěti

Houbařská sezona je tu a možná i vy patříte k těm „šťastlivcům“, kteří si z lesa kromě košíku hub přinesli i nějaké to klíště. Odstranili jste ho, co nejdříve to šlo, ale přesto jste si všimli, že na místě, kam se přisálo, vám zůstal červený pupínek? Nepanikařte. Poradíme vám, jak dál postupovat.

Drobná skvrna a pupínek po klíštěti

Pokud jste klíště odstranili teprve nedávno, je drobné zarudnutí zcela normální. Kůže v místě přisátí klíštěte je podrážděná. Počkejte alespoň dva dny, zda červené místo zmizí. Červená skvrnka bude s největší pravděpodobností pouze zánětlivé reakce na kousnutí klíštěte.

Na postiženém místě nemáte skvrnu ale spíše pupínek? Ani v tomto případě není třeba panikařit. Někdy se stane, že na postiženém místě i dlouho po vytažení klíštěte zůstane pozánětlivý pupínek (histiocytom). Není nijak nebezpečný.

Samozřejmě pokud si nejste jistí, pupínek vás bolí, svědí a nebo pociťujete i jiné příznaky (teplota, bolest hlavy a kloubů…), určitě navštivte svého praktického lékaře.

Velká skvrna po klíštěti

Naopak pozornost je třeba věnovat velkým začervenalým skvrnám (často tyto skvrny mají bílý prostředek), které se objeví třeba až čtrnáct dní po kousnutí klíštětem. V takovém případě se může jednat o lymskou boreliózu a návštěvu lékaře se rozhodně nevyplatí odkládat.

Prevence

V případě klíšťat je důležité nejen jejich včasné a správné odstranění, ale je třeba dbát i na prevenci. Pokud chcete do budoucna eliminovat problémy, které vám klíšťata mohou způsobit, dodržujte těchto šest zásad:

PořadíZásady
1.do lesa a vysoké trávy choďte vždy v dlouhých kalhotách a pevných botách
2.používejte repelent.
3.po pobytu v přírodě vždy zkontrolujte, zda nemáte klíště
4.klíště vždy odstraňte co nejdříve
5.místo, kde jste měli klíště, sledujte i poté, co jste klíště odstranili
6.zvažte očkování proti klíšťové encefalitidě