Příroda

Vývoj kuřete ve vejci – stádia a zajímavosti

Vývoj kuřete ve vejci – stádia a zajímavosti

Co bylo dříve, vejce nebo slepice, táže se filosofická otázka. Slepice v případě moderního člověka většinou nikoli. Vejce obvykle skončí na našem talíři mnohem dříve, než se stihne proměnit v opeřence.

Mnozí z nás tak netuší, co vlastně následuje, pokud přirozený proces vývoje lidský zásah nepřeruší. Podívat se na vejce je mimořádně zajímavé i z odlišného pohledu než jakožto nutričně hodnotnou potravinu. Následující fakta jste možná netušili.

  • Podmínkou vývoje kuřete je oplození vejce.
  • Vývoj vejce probíhá ve třech stádiích, vyvrcholí líhnutím.

Jak se vyvíjí kuře ve vejci

Běžná slepice je schopna snést pouze 1 vejce během 24 hodin. Ještě předtím, než samotné vejce vůbec vznikne, musí pochopitelně dojít k oplození, tedy ke splynutí samčí a samičí pohlavní buňky.

Zárodek následně potřebuje pro svůj zdárný vývoj hlavně teplo. V první fázi mu pro čerpání živin slouží tzv. latebra, což je zárodečný váček nacházející se ve středu žloutku. Ještě v prvotním stádiu se vytvoří krevní oběh, který kuře využívá k zásobení kyslíkem a živinami.

Ve druhé fázi vývoje se tvoří žloutkový krevní oběh. Toto období začíná přibližně cca po 36 hodinách a trvá až do 8. dne inkubace. Žloutkový vak se zvětšuje a dále se tvoří plodové obaly. Zvyšující se potřeba výživy odpovídá růstu kuřete, koncem této fáze je již na embryu patrný například i zobák.

Mezi 7. a 19. dnem probíhá ve vejci tzv. stádium dýchání atmosférického kyslíku. K výživě je určen vaječný bílek. Kuře se dále vyvíjí, dokončen je vývoj očí.

Proces líhnutí trvá přibližně 20 až 21 dní. Kuře se začíná klubat na tuhém konci vajíčka a nemělo by mu to podle odborníků trvat déle než 24 hodin. K úspěšnému proklubání z vejce malý opeřenec používá tzv. „vaječný zub“.

Zajímavosti o vejcích

Oblíbeným mýtem mezi veřejností je teorie, že podle toho, jakou barvu má samotný pták, bude mít stejný odstín i skořápka vejce. Bílá slepice tedy má snášet bílé vejce, zatímco ta tmavší hnědé. Tak jednoduché to ale není, barvu vajíček ovlivní primárně slepičí geny, záleží tedy hlavně na konkrétním plemeni.

Jedna průměrná slepice snese dokonce 240 až 360 vajec za rok. Vejce musí být, jak už bylo řečeno, oplozená, aby se z nich vylíhlo kuře. K tomu je potřeba kohout. I bez kohouta bude slepice tedy snášet, ale kuřat se nedočkáte.

Pokud vás tedy napadlo, zda zaexperimentovat s odchováním kuřátka doma, vajíčko ze supermarketu vám většinou úspěch nepřinese, protože oplozené nejspíš nebude. U vejce ze soukromého chovu však už můžete být úspěšnější.

Vlastní chov je ale samozřejmě složitější. V líhni je potřeba do optimálního stavu regulovat teplotu, ale i vlhkost nebo proudění vzduchu.