Ostatní

Přestup na jinou školu v 1. ročníku

Přestup na jinou školu v 1. ročníku

Nástup do prvního ročníku střední školy bývá spojen s celou řadou změn. Už jenom volba vhodné školy či studijního oboru při ukončování základního vzdělávání bývá náročná, a ne vždy si mladý člověk uvědomí, co všechno ho v novém prostředí čeká a jak náročné úkoly na něj budou kladeny. Přestup na jinou školu v prvním ročníku vyžaduje stejné kroky jako v ostatních ročnících a zahrnuje:

  • kontaktování cílové školy
  • osobní pohovor s ředitelem školy
  • schválení přestupu
  • rozdílové zkoušky

Pokud se rozhodnete o změnu školy ihned v prvním ročníku, je zde vysoká šance, že nepřijdete o celý rok studia a neprodloužíte si tak celkovou dobu strávenou na střední škole. Důležité je ovšem jednat rychle, aby bylo možné nastoupit například již v pololetí.

Na co se připravit, chcete-li přestoupit na jinou školu v 1. ročníku

Pokud hned v prvních týdnech či měsících na střední škole zjistíte, že zvolené studium a jeho podmínky neodpovídají vašim potřebám či představám o budoucím povolání, je vhodné co nejdříve uvažovat o změně školy. K tomuto úkonu se uchylují především studenti, kteří si uvědomí, že jim nevyhovuje studijní obor, což ovšem může být problém, zvláště pokud by rádi přestoupili na velmi atraktivní obor, na který se hlásí spousta žáků, jelikož takový nemívá zpravidla volnou kapacitu.

Mohlo by vás také zajímat: Kdo vymyslel školu

Volba a kontaktování školy

Přestup na jinou školu v prvním ročníku studia vyžaduje nalezení vhodné alternativy, které bude studentovi vyhovovat a zároveň bude otevřená přijímání nových studentů. Zejména v prvních ročnících obvykle hrozí, že zvolená škola nebude mít volno a budete muset přemýšlet o dalších alternativách. Pokud naleznete vhodnou vzdělávací instituce, je následně nutné kontaktovat jejího ředitele a připravit se na osobní pohovor, kde vysvětlíte důvody přestupu. Na základě těchto informaci a aktuálním stavu prvních ročníků cílové školy ředitel přestup schválí nebo zamítne.

Jak se postupuje po schválení přestupu

V případě schválení je nástup studenta závislí jednak na fázi aktuálního ročníku a požadavcích studia. Pokud se obor významně liší, bude student pravděpodobně muset složit rozdílové zkoušky, případně bude požádán o složení přijímací zkoušky (zejména pokud se rozhodnete pro přestup v pozdějších měsících a první ročník budete muset opakovat). U nezletilých studentů je také potřeba vždy pamatovat na to, že veškerá rozhodnutí vždy provádí a žádosti podává zákonný zástupce.

Zdroj: Msmt.cz