Zvířata a domácí mazlíčci

Pokuta za zabití sršně

Pokuta za zabití sršně

Sršeň obecná patří mezi velké hmyzí predátory, s nimiž si není radno zahrávat. Bodnutí sršní je velmi bolestivé a nepříjemné, větší komplikace však způsobuje převážně osobám s vyšší náchylností je zdravotním problémům spojeným s proniknutím jedu do organismu, a tedy dětem nebo osobám trpícím alergií. Sršeň žije v celé Evropě a v některých sousedních státech je zařazená na seznam chráněných druhů. Také můžete narazit na informaci, že za zabití sršně můžete dostat pokutu, pravdou ovšem je, že pouze v některých případech, a to pokud zabijete sršeň:

  • účelně (tedy ne jako obranu proti přímému ohrožení)
  • v zemi, která tohoto živočicha zařadila na seznam ohrožených druhů a má legislativní úpravu pro trest za její zabití

V tuzemsku se však sršeň na seznamu ohrožených druhů nenachází, proto pokutu za zabití sršně v České republice nedostanete.

Charakteristika sršně

Sršeň je příbuzná osy, liší se od ní ovšem několika zásadními znaky, kterými jsou především:

  • velikost
  • silnější bzučení (dáno většími křídly i stavbou těla)
  • větší žihadlo s méně účinným jedem
  • jiné provedení zbarvení

Obdobně jako vosa i sršeň útočí pouze v ohrožení a má možnost domnělého útočníka bodnout několikrát bez ztráty žihadla. Ačkoliv je jed sršně slabší, větší žihadlo způsobí minimálně srovnatelnou, ne-li větší bolest.

Ochrana živočichů v České republice

Ochrana rostlin a živočichů v České republice je realizována podle specifických postupů a orientuje se nejen na adekvátní potrestání usmrcení organizmů, které jsou zařazeny na seznam chráněných druhů, ale také jejich nepovolené pěstování či chování. Při spáchání takového přestupku je zpravidla pachateli vyměřena pokuta, která se může v některých případech vyšplhat až k desítkám tisíc Kč. Sršeň obecná však na tento seznam zařazena není a pokuta za zabití sršně tak v našich končinách nehrozí, a to ani v případě likvidace jejich hnízda.

Mohlo by vás také zajímat: Flek po kousnutí muchničkou

Kde můžete dostat pokutu za zabití sršně

Zákony implementující tresty či pokuty za zabití živočichů se mezi jednotlivými státy liší, obecně jsou však založeny na podobných principech. Problematiku můžeme nalézt například v německé legislativě, kde je možné dostat pokutu za zabití tohoto druhu hmyzu, zákon však jasně říká, že aby byla pokuta uložena, musí dojít k zabití účelnému. Dojde-li k usmrcení živočicha náhodně nebo při útoku, pokuta pachateli samozřejmě udělena nebude.

Vyhýbejte se kontaktu a zbytečnému násilí

Sršně i vosy obvykle útočí pouze, pokud jsou ohroženy, tedy narušujete-li jejich domov či se je snažíte zahnat. V opačném případě vás nechají na pokoji. V žádném případě se tedy nesnažte sršně zbytečně hubit. Jedná se o hmyz, který je velmi prospěný člověku.

Zdroj: Stuttgartcitizen.com