Zdraví a krása

Pásový opar neschopenka

Pásový opar neschopenka

Pásový opar je nepříjemné kožní onemocnění. Jak probíhá jeho léčba, jak dlouho trvá a budete kvůli němu v pracovní neschopnosti?

Co je pásový opar a jak se projevuje

Pásový opar je choroba vyvolaná virem Varicella zoster. Jedná se o stejný virus, který způsobuje taktéž onemocnění planými neštovicemi.

Příčinou onemocnění pásovým oparem není nakažení virem, nýbrž jeho reaktivace. Varicella zoster v organismu po prodělání planých neštovic zůstává. Důvodem opětovného „probuzení“ viru je především oslabená imunita. Ta může být vyvolána stresem nebo fyzickou námahou.

Primárně onemocnění postihuje jedince ve věkové kategorii nad 50 let. Setkat se s ním však mohou i lidé mladší.

Pásový opar se projevuje jakožto červená vyrážka doprovázená typickými puchýřky. Ty jsou naplněny čirou, posléze zakalenou tekutinou. Postupující onemocnění na sebe upozorňuje sléváním puchýřů v rozsáhlejší ložiska. Postižený zároveň udává i celkové příznaky, a to:

  • bolest v místě vyrážky
  • bolest hlavy
  • únava
  • malátnost
  • zažívací obtíže
  • zvýšená teplota

Jak se léčí pásový opar

Léčba je pouze symptomatická. Vhodné je puchýře udržovat v suchu a čistotě, pacientům bývají doporučovány lokálně protizánětlivé masti se znecitlivujícím efektem, které působí proti bolesti.

U pacientů s oslabenou imunitou mohou být podána antivirotika v tabletách nebo nitrožilně. Antibiotika se standardně nepodávají, pouze jakožto prevence sekundární bakteriální infekce. Tou jsou ohroženi například starší pacienti.

Choroba jako taková ustupuje samovolně, puchýře se hojí zasycháním a vytvořením strupu, který se následně odloučí.

Pásový opar je infekční, avšak neškodný

Onemocnění je infekční, neměli byste se proto stýkat s dalšími lidmi. Na pásový opar by vám váš ošetřující lékař měl z tohoto důvodu vypsat neschopenku. Omezit kontakt s dalšími lidmi byste měli alespoň do doby, než se na všech puchýřích objeví tvrdá krusta. S nemocenskou tak počítejte na přibližně 14 dnů.

Onemocnění je nepříjemné a pro běžný život dočasně omezující, avšak jinak neškodné. Postižený se z něj obvykle vyléčí bez dalších následků. Nicméně pozor, pásovým oparem lze onemocnět i opakovaně.