Ostatní

Jak vybrat nejlepší zimní pneumatiky

Jak vybrat nejlepší zimní pneumatiky

Výměna letních pneumatik za zimní je jedním z legislativních požadavků, které se vztahují na běžný provoz osobního automobilu. Zákon také stanoví minimální podmínky, které je nutné splnit, aby bylo možné na daných pneumatikách jezdit, a které zahrnují především hloubku dezénu (tedy vzorku) pneumatiky (ta by měla být vyšší než 4 mm a měří se speciálním nástrojem) a období, po které je nutné mít zimní pneumatiky osazené na vozidle (od 1.11. do 31.3.). Pokud Vás zajímá jakou jsou nejlepší zimní pneumatiky podívejte se na tyto recenze. Většina řidičů nechává nasadit zimní pneumatik v co nejzazším termínu a vyzouvá je co nejdříve, aby nedocházelo zbytečně k jejich opotřebení. Pokud již zimní pneumatiky nesplňují požadavky, je nutné pořídit jiné – nové nebo mírně opotřebené. Na co se tedy při výběru zaměřit?

Sledované parametry při výběru zimních pneumatik

Primárním parametrem při výběru jakékoliv pneumatiky je její rozměr a charakteristiky. Ty se liší především v závislosti na velikosti a typu automobilu, na nějž je pneumatika obouvána. Pokud si nejste jisti, jaký druh pneumatiky vybrat, stačí se podívat přímo na její číselné označení nebo do technického průkazu vozidla, kde je daná informace uvedená. Rozměrově se mezi sebou mohou pneumatiky lišit především šířkou, při výběru však vždy musí konkrétní typ odpovídat rozměrům ráfku.

Vlastnosti pneumatiky z hlediska provozu

Kromě velikosti a rozměrů je potřeba se zaměřit také na další parametry, jež ovlivňují jízdní vlastnosti pneumatik – jedná se především o jejich materiálové a konstrukční provedení, které určuje specifické omezení provozu. Patří sem:

  • rychlostní index – označuje se písmenem a určuje limitní hodnotu rychlosti, do níž může být pneumatika používána
  • hmotnostní index – je obdobou rychlostního indexu, označuje se číslem a určuje maximální nosnost konstrukce pneumatiky

Obě tyto charakteristiky jsou rovněž uvedeny v označení daného modelu pneumatiky.

Značka a dezén

Jakmile určíte vhodné parametry, můžete se zaměřit na konkrétní model pneumatiky, tzn. zvolit výrobce. Optimální je vyvírat mezi tradičními výrobci, jejichž modely jsou sice dražší, ale obvykle také disponují menším opotřebením a vyšší životností. U nových i ojetých pneumatik si vždy zkontrolujte hloubku dezénu, jež by měla dosahovat alespoň minimální zákonem stanovené hodnoty.

Zdroje

https://www.arecenze.cz/pneumatiky/

https://www.radekryznar.cz/recenze-nejlepsich-zimnich-pneumatik-vybirame/