Ostatní

Jak vyrobit zvedák na auto

Jak vyrobit zvedák na auto

Zvedák na auto patří k základním součástem výbavy každého motoristy. Zejména se vyplatí mít po ruce zvedák hydraulický, neboť má nejvyšší nosnost. Stejně tak je vhodný pro časté použití a vyžaduje jen minimální námahu.

Zvedák si pochopitelně můžete také koupit. Hydraulické zvedáky se dodávají v provedení jako standardní, valivé, lahvové, hybridní, hákové a kosočtvercové. Tento typ si lze ovšem poměrně jednoduše vyrobit i svépomocí. Základní postup zvládne každý zručný kutil. Jak na to?

Jak vyrobit hydraulický zvedák

Při výrobě hydraulického zvedáku budete potřebovat svářečku, ruční pilu, úhlovou brusku s kotoučem na kov a ocelový profil na konstrukci. Výrobní proces běžného hydraulického zvedáku je následující.

Postup pro výrobu hydraulického zvedáku:

Nejprve se vytvoří podpůrná plošina pro mechanismus. Vhodný je ocelový obdélníkový profil o rozměrech 50 × 50 milimetrů. Z profilu je třeba odříznout 4 díly o délce 300 milimetrů. Tyto položte bočními stěnami k sobě a svařte spojovací švy zespodu i shora.

Zhotovte sloupky a dorazy. Z profilované trubky odřízněte 2 díly. Délka dílů se vypočítá vzhledem k hodnotě maximálního zdvihu tyče, pak se k ní připočte výška zvedáku a podpěrné plošiny. Zarážka se vyrobí ze stejného materiálu. Její délka se rovná šířce podpěrné plošiny. Zarážka a sloupky jsou spojeny svařovaným spojem, k základně je přivařena konstrukce ve tvaru písmene „U“.

Následovat bude výroba odnímatelného dorazu, který se může pohybovat podél vodítek. Ten je vyroben z několika kusů ocelového pásu o tloušťce jednoho centimetru. Délka dílů by měla být menší než vzdálenost vytvořená mezi sloupky. Vzniklé díly se na několika místech spojí svařením.

Při instalaci bloku na rám lisu z hydraulického zvedáku je nutné vyzvednout 2 šrouby s podložkami a maticemi a spojit vzniklé desky s blokem tak, aby byly umístěny na obou stranách stojin. V případě potřeby je možné při instalaci meziprofilu čtvercového průřezu zmenšit vzdálenost mezi pohyblivým dorazem a horním nosníkem konstrukce.