Ostatní

Jak vybrat a pečovat o chrániče na kolo

Jak vybrat a pečovat o chrániče na kolo

Ať už zdokonalujete svoji dirt jump jízdu, pravidelně sjíždíte tuzemské traily, nebo se chystáte na svém MTB projet hřebeny hor, nesmí vám chybět základní výbava – cyklistická helma a chrániče na kolo. Přečtěte si, které části svého těla chránit a jaké provedení a materiál zvolit při výběru cyklo chráničů.

Důležité vlastnosti pro výběr cyklo chráničů

Ochranu kolen, páteře a dalších části těla vybírejte podle stylu vaší jízdy. Chrániče na BMX a ty určené na enduro jízdu se pochopitelně liší. V první řadě si je vždy vyzkoušejte, aby vás netlačily, nebo aby vám naopak nesjížděly. Při výběru se řiďte následujícími tipy. 

Materiál

Věnujte pozornost zejména materiálu. Jedny z nejkvalitnějších cyklo chráničů na trhu se vyrábí z aktivní pěny (EVA, D30, VPD a další), která spolu s vrchní plastovou skořepinou a zadní částí z prodyšného neoprenu a síťoviny poskytne optimální ochranu. 

Systém zapínání 

Na komfort při jízdě má vliv také systém zapínání chráničů. U některých řešení si nemusíte sundávat ani boty – to oceníte, pokud chrániče nandáváte v terénu. Tzv. páteřáky na kolo zase mívají různé přezky a plastové spony, díky kterým si jej zapnete jako batoh. 

Prodyšnost

Zejména u chráničů páteře řešte provedené odvětrávání. To zajišťují maximálně prodyšné materiály s perforováním. Páteřáky na kolo kryjí velkou část těla, jejich nekvalitní zpracování potom vede k nadměrnému pocení.

Bezpečnost

Na veškerých cyklo chráničích hledejte označení ČSN EN 1621-2, které zaručuje splnění bezpečnostních podmínek pro prodej těchto produktů v České republice. Zkontrolujte štítky především u těch neznačkových. 

Hmotnost

Myslete na to, že  v chráničích strávíte i několik hodin, proto čím lehčí vyberete, tím pohodlněji se vám pojede. Počítejte ale, že si za ty nejlepší a nejlehčí materiály připlatíte. 

Které části těla chránit při jízdě na kole 

Není pravidlem, že si musíte obléct úplně všechny chrániče, které se pro bikery vyrábí. Podle stylu jízdy a typu terénu posuďte, které jsou pro vás nezbytné.

  • Chrániče kolen –  při pádech z kola nejčastěji trpí kolena. K enduro jízdě a MTB se hodí vypolstrovanější a pevnější chrániče na kolena, které se flexibilně přizpůsobí ohybu nohy. Cyklisté sjezdaři často volí i přední ochrannou zónu z tvrdého plastu. U chráničů kolen na BMX najdete také tvrdou plastovou skořepinu, kterou oceníte při častých pádech na betoně.
  • Chrániče loktů – na trailu nebo BMX nejčastěji využijete právě kombinaci chráničů kolen a loktů. Jejich zpracování z odolného plastu brání vzniku odřenin.
  • Chrániče páteře – sjezdoví freerideři a zastánci dirt jízdy nedají dopustit na tzv. páteřák na kolo. Výrobci u něj zohledňují maximální odvětrání a komfort při jízdě. Na trhu najdete páteřák jako komplexní chránič hrudi, páteře, ramen, paží a loktů spolu s ledvinovým pásem.
  • Chrániče holení – zabrání bolestivým naražením do pedálů, na kterých jsou piny, nebo do jiných překážek a odlétajících kamínků. 
  • Chrániče kotníků – poskytnou ochranu před poraněním kotníků od pedálů, klik a osiček.

Kdy chrániče vyměnit

Pokud chcete, aby vám chrániče na kolo vydržely alespoň několik sezón, po každém použití o ně pečujte. Bahna a špíny se zbavíte jemným kartáčkem, nebo vyjmutím plastové vložky a vypráním chrániče v pračce na 40° C. Chrániče nesušte na topení nebo v sušičce.

Většinou výrobci uvádí garantovanou životnost 5 let. Stav chráničů ovlivňuje sluneční záření, které degraduje materiál, ale samozřejmě také to, jak často je používáte. Při ošklivějším pádu byste chrániče měli vyměnit ihned.