Čištění hnízd a kurníků je pro chovatele slepic jednou z nejdůležitějších aktivit, kterým se musí věnovat. Závisí na ní totiž zdraví jejich slepic. Mezi nimi a spokojeným životem ale často stojí čmelíci, roztoči, kteří jsou pro slepice krajně nepříjemní a ve větším počtu i potenciálně nebezpeční pro jejich zdraví. Boj s nimi spočívá v pečlivé očistě kurníku. A bojovat se dá různými zbraněmi, třeba octem.

Přírodní cesta nebo chemie?

První možností při očistě slepičího snáškového hnízda nebo celého kurníku je využít chemické přípravky, které jsou k tomuto účelu přímo vyrobené. Jedná se o přípravky typu Savo (které lze v jeho přirozené podobě přirozeně použít samozřejmě také). Výhodou této cesty je vysoká účinnost, cenou za ní je ale až přílišná agresivita vůči všemu živému (nejen čmelíkům) a v neposlední řadě i nepříjemný zápach.

Alternativou je návrat k receptům našich předků, kteří si při obraně svých slepic v boji se čmelíky museli vystačit s tím, co měli k dispozici. Konkrétně se jednalo o následující ingredience:

  • Jablečný ocet
  • Jedlá soda
  • Citrony

Ocet proti čmelíkům

Základem přírodních prostředků proti čmelíkům je v nejčastěji jablečný ocet. Konkrétní roztok si můžete připravit jeho smícháním s vodou s poměru cca 15 ml octa na půl litru. Ještě vylepšit je možné tento roztok tím, že přidáme klasickou kuchyňskou sodu na pečení ve zhruba polovičním množství co ocet.

V neposlední řadě lze potom k octu a vodě přidat ještě nastrouhanou citronovou kůru a cukr. Nevýhodou tohoto řešení je ale fakt, že tento roztok je třeba nechat několik týdnů až měsíců odstát a přefiltrovat.

Použití octového roztoku

Ať již máte připravený kterýkoliv z uvedených roztoků, jeho použití nebude náročné. Přelijte jej do rozprašovače. Roztok potom nastříkejte na pevné části hnízd, setřete, ještě je omyjte a dejte novou podestýlku.

Slepice se mohou nastěhovat do nového a kvalita jejich života rázem bude rázem výrazně lepší.

Další články