Zdraví a krása

Obvod hlavy u dětí

Obvod hlavy u dětí

Dětská hlava roste relativně rychle a mnohdy také nerovnoměrně (zejména s ohledem na seskládání lebečních kostí po průchodu porodním kanálem). Hlavička dítěte musí být chráněna v podstatě celoročně, od narození zejména proto, že temenem odchází miminku velké množství tepla, v letních měsících se však také jedná o jedno z nejexponovanějších míst, kterému hrozí riziko spálení, zvláště, není-li ještě na hlavě dostatek vlasů. Obvod hlavy tak představuje základní parametr pro výběr její pokrývky, mnohdy bez ohledu na její tvar.

Velikosti dětských hlav

Velikost dětské čepičky je navázána jak na obvod hlavy dítěte, tak orientačně na jeho věk, ten však nemusí být určující, jelikož některé děti mají hlavu zkrátka větší a jiné menší, a to i v případě, že se narodily v termínu. Ideální velikost hlavy podle věku je tak pouze orientační a udává se v rozsahu, může se však stát, že dítě bude nosit čepičku dané velikosti dříve nebo později (velikost se však zpravidla neliší o více než dvě čísla), je však důležité, aby na hlavě správně seděla a netlačila ano nepadala do očí. Ideální hodnoty obvodu a odpovídající věkové kategorie a velikosti jsou uvedeny v následující tabulce.

VelikostVěkOobvodAlternativní číslování
00-1 měsíc33-35 cmXS
11-2 měsíce36-38 cmXS
22-4 měsíce39-41 cmS
34-8 měsíců42-44 cmM
48-18 měsíců45-47 cmL
518 měsíců – 3 roky48-50 cmL
63-6 let51-53 cmXL, XXL (až do 55 cm)

Rychlost zvětšování obvodu dětské hlavy

Obvod dětské hlavičky se zpravidla zvětšuje obdobným tempem jako u zbytku těla, do jednoho roku však mohou hodnoty tohoto parametru přirůstat skokově či se výrazně zpomalují v důsledku vyrovnávání eliptického tvaru, v průměru se však od narození do konce prvního roku zvětší obvod hlavy o přibližně 10 cm (od rozměru 35 cm do 45 cm – hodnoty jsou rozdílné pro dívky a chlapce a vychází z tabulek růstu hlavičky sestavených na základě empirických hodnot celorepublikového výzkumu, který kontinuálně stanovuje ideální obvod hlavy u dětí).

Jak vybrat dětskou čepičku

Specifika obvodu hlavy jsou důležitá především při výběru pokrývky hlavy. Ta by měla být z vhodného materiálu a řešena tak, aby odpovídala ročnímu období. Čepička se tak kupuje přibližně každého čtvrt roku, v jarních a podzimních měsících je tenčí a chrání především hlavu a uši (vybírá se z variant se zavazováním nebo bez a může být vybavena kšiltem), v zimě se používá tlustá z materiálu s vysokou izolační schopností (pletená s podšívkou) a v létě nejčastěji klobouček s UV ochranou. Velikosti čepiček vychází právě z typické hodnoty obvodu hlavy, a to většinou s ohledem na prodejce, setkat se tak můžeme s číslováním:

  • 0-6 – pro děti do šesti let, speciální číslování, kde jednotlivá čísla odpovídají obvodu hlavy a typickému věku
  • 42-54 – klasické číslování dětských čepic dle obvodu hlavy odpovídající této hodnotě (stoupá po 2 cm)
  • XS-XXL – velikost čepice dle věku a obvodu