Ať už jste těžký kuřák, příležitostný kuřák či nekuřák, možná jste si již někdy položili otázku, jaký je vlastně obsah nikotinu v cigaretě. Tento článek přesně tuto otázku zodpovídá.

Jaký je obsah nikotinu v cigaretě

Množství nikotinu se u různých druhů a značek cigaret liší. Běžná cigareta obsahuje přibližně 10 až 12 mg nikotinu na gram tabáku, přičemž na spodní hranici je přibližně 6 mg a na horní hranici je to přibližně 28 mg. Dalším předpokladem výpočtu nikotinu je zkoumání množství tabáku v cigaretách. Běžná cigareta se skládá z 0,65 až 1 gramu tabáku, což znamená, že skutečný objem nikotinu by se měl pohybovat mezi 7,5 a 13,4 mg.

Obsah nikotinu v oblíbených značkách cigaret

V následující tabulce naleznete obsah nikotinu v některých oblíbených značkách

ZnačkaNázevObsah nikotinu
MarlboroMarlboro Red (červené)1,2 mg
MarlboroMarlboro Gold (zlaté)0,8 mg
CamelCamel Black1,2 mg
CamelCamel Blue0,5 mg
B&H Benson & Hedges Black Slide0,8 mg
B&HBenson & Hedges Silver Slide0,6 mg
Lucky StrikeLucky Strike Original Red0,8 mg
DavidoffDavidoff Classic0,8 mg

Kolik nikotinu kuřák skutečně dostane do těla

Je samozřejmě rozdíl v tom, kolik nikotinu cigareta obsahuje a kolik nikotinu z cigarety kuřák spotřebuje. Na rozdíl od množství nikotinu v cigaretě totiž při kouření nevdechujete veškerý obsah nikotinu. Pravděpodobně z každé cigarety vdechnete asi 1,1 až 1,8 mg nikotinu. Pokud tedy vykouříte krabičku (20 cigaret) denně, s největší pravděpodobností do sebe dostanete 22 až 36 mg nikotinu za den.

Cigarety tedy kuřákovi zprostředkovávají podstatně méně nikotinu, než kolik ho obsahují. Rozdíl se může zdát obrovský, přesto nemusí mít žádný význam. Množství přijatého nikotinu totiž silně závisí na tom, jak a kolik cigaret denně vykouří. Pokud ‘’taháte’’ z cigarety silně, vdechnete logicky více nikotinu (a ostatních látek), než když z cigarety jen krátce mělce potahujete. 

Další články