Zvířata a domácí mazlíčci

Největší jeseter na světě

Největší jeseter na světě

Rybáři jistě tuší, že chytnout úlovek, který má na délku více než 7 metrů a více než 400 kilogramů, jedná se o životní úspěch. V jakých vodách a jaký druh se tedy snažit chytit, pokud toužíte zvednout svůj osobní rekord? V tomto článku si řekneme, jaký je největší jeseter na světě a kde ho můžete zahlédnout.

Beluga

Mezi rybáři je tento druh také nazývaný jeseter bělužský nebo huso huso. Jde o největší sladkovodní rybu z řádu jeseterovitých. Rekord, který zatím nebyl překonán se odehrál v roce 1898. Tenkrát vylovená beluga vážila necelých 681 kilogramů. 

Průměrná délka

Beluga může ihned po narození dosáhnout délky 3 metrů. V dospělosti mohou jedinci dorůstat až do délky 7 metrů. Tito jedinci se řadí mezi největší belugy svého druhu a pro rybáře je tento úlovek splněným snem. 

Délka se ale může lišit i podle pohlaví a to následovně:

  • Průměrná délka samice (v dospělosti): 5 metrů
  • Průměrná délka samce (v dospělosti): 7 metrů

Průměrná váha

Nejtěžší beluga může vážit i přes 1000 kilogramů, ale ihned po narození váží belugy mezi 60-150 kilogramy. V dospělosti mohou tedy dosahovat i výše zmíněné váhy. Rozdíl u samic není markantní. Nejtěžší samice byla odchycena v roce 2008 a vážila necelých 890 kilogramů.

Mohlo by Vás také zajímat: Největší sumec na světě

Kde se vyskytuje

Pokud se budete chystat na lov těchto překrásných ryb, přibalte si teplé oblečení. Belugy se nacházejí v britské Kolumbii a nejvíce jich naleznete v řece Fraser, která je jejich odchytem proslulá.

Zdroj: Mensjournal.com