KulturaNezařazené

Nejstarší žijící čeští herci

Nejstarší žijící čeští herci

V Česku máme celou řadu talentovaných herců. Kteří z nich momentálně patří generačně k nejstarším?

Alexandra Myšková

  • 4. 4. 1922

Média ji titulují jako vůbec nejstarší českou herečku. Alexandra Myšková se narodila 4. 4. 1922. Nedávno tedy oslavila úctyhodné 100. narozeniny.

Absolventka Státní konzervatoře vystřídala několik divadelních působišť. Vidět ji mohli diváci například na prknech Divadélka pro 99 nebo v Realistickém divadle. Zahrála si ve dvou desítkách filmů, za všechny jmenujme alespoň válečný snímek …a pátý jezdec je Strach z roku 1964.

Později se Alexandra Myšková stala rovněž divadelní režisérkou a působila i jako pedagožka. A to i v Norsku, kam emigrovala.

Jiří Dušek

  • 14. 2. 1924 

Jiří Dušek se narodil 14. 2. 1924. Ani jemu tedy příliš nechybí do kulatého jubilea. Umělecké sklony jevil už v dětství, svou hereckou dráhu započal na divadle.

Podstatnou část svého profesního působení ostatně spojil s brněnským Divadlem bratří Mrštíků, dnes Městským divadlem Brno, u jehož zrodu stál. Právě na jeho prknech ztvárnil bezpočet nezapomenutelných rolí.

Jeho herecké působení je ovšem velmi rozmanité. Všestranný herec se objevil ve filmu Dny zrady z roku 1973, ale zahrál si i v televizním seriálu Legenda o živých mrtvých. Znát můžete velmi dobře nejen tvář toho herce, ale i hlas, a to díky dabingu. Zásadní stopu za sebou nechává i coby pedagog.

Marta Kučírková

  • 19. června 1924 

Herečka Marta Kučírková se narodila 19. června 1924. Také tato dáma patří k osobnostem, u nichž bylo o životním směřování záhy rozhodnuto. Už v raném věku se věnovala tanci.

Ač se jedná o herečku, je možné, že si její tvář nevybavíte. Ve filmu se totiž objevila pouze sporadicky. Za všechnu její tvorbu alespoň zmiňme drama Vina Vladimíra Olmera z roku 1957. O něco častěji jste ji mohli zaznamenat v televizi, například v životopisné inscenaci Božena Němcová.

Nezapomenutelně je Marta Kučírková spjata především s působením v Československém rozhlase. Jakožto kantorka na pražské DAMU stejně tak „vychovala“ mnoho dnes zásadních hereckých osobností jako Evu Holubovou.

Jméno:Datum narození:
Alexandra Myšková4. 4. 1922
Jiří Dušek14. 2. 1924
Marta Kučírková19. června 1924